Ukraina XXI wieku

Joanna Kloska
,

Jak wygląda współczesna Ukraina? Tego można się było dowiedzieć podczas wystawy i wykładu „Współczesna architektura Ukrainy”, zorganizowanych w Miejskim Centrum Kultury.

W przestrzeni foyer zostały powieszone duże plansze z planami i zdjęciami ukraińskich budowli z ostatnich lat. Będzie można je podziwiać jeszcze do 15 lutego. Są i obiekty sportowe, i sakralne. Odwiedzający mogą przyjrzeć się także interesującym rozwiązaniom architektonicznym w budowie osiedli mieszkaniowych czy miejsc użyteczności publicznej. Przed oczami widza pojawia się więc przekrój najciekawszych projektów, jakie zostały zrealizowane na przestrzeni kilku lat.

Poza wystawą odbyła się też prezentacja, którą przedstawili Oleksander Jarema z Lwowa oraz Aleksander Baranowski z Kijowa, przedstawiciele Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy. W sposób łatwy do zrozumienia również dla nieznającego fachowego języka słuchacza, pokrótce opowiedzieli o wybranych inicjatywach, prezentując zdjęcia. Niektóre były naprawdę zachwycające, na przykład „Round House” w Sebastopolu, będący próbą wykorzystania dużych zespołów urbanistycznych i nowych rozwiązań, nad którego realizacją czuwał architekt G. Grigoriants. Podobnie zresztą jak centrum biznesowe „Bosphorus”, które jest z kolei próbą nawiązania do architektury włoskiej, wenecyjskiej.

Tym, co najbardziej intrygowało była różnorodność. Nie tylko w przeznaczeniu prezentowanych budynków, ale głównie w sposobach rozwiązań i indywidualnym podejściu do każdego projektu. Były i budowle industrialne, postmodernistyczne, i bardziej oszczędne, czyste w wyrazie. Goście podkreślali znaczenie budownictwa sakralnego, którego na Ukrainie jest sporo i stosowanych jest tu wiele nowoczesnych rozwiązań, przykładem może być synagoga „Golden Rose” A. Dolinka.

Przybyli architekci akcentowali również rolę mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, które dało miastom ukraińskim możliwość dalszego rozwoju. Wśród przedstawionych obiektów było kilka stadionów i ośrodków sportowych. Często mówiono o istotnym aspekcie, którego nie można pominąć przy nowych projektach, czyli o tym, jak one wpisują się w istniejącą już przestrzeń, na przykład Ambasada Niderlandów w Kijowie musiała jakoś wpasować się w klimat otaczających ją zabudowań XIX-wiecznych.

Goście poza poglądowym obrazem współczesnej architektury pokazali też zdjęcia, przedstawiające obecną sytuację na Majdanie. Odbyliśmy mały spacer ulicami Kijowa, widząc powstańców, obóz kozacki na głównych ulicach miasta, flagi walczących. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy kilka punktów ze specjalnego „Kodeksu ochrony Majdanu”, który określa zasady postępowania powstańców. Do końca wystąpienia towarzyszył nam smutny obraz Ukrainy ostatnich dni.

Oleksander Jarema i Aleksander Baranowski zaprezentowali uczestnikom obraz Ukrainy XXI wieku. Obraz pięknej i różnorodnej architektury, ale również historycznych i politycznych zmian, które dokonują się u naszego wschodniego sąsiada.

Reklama