Trwają przygotowania do Enea Bydgoszcz Triathlon

Wiktoria Raczyńska
,

W tym roku ENEA Bydgoszcz Triathlon odbywać się będzie między 8 a 9 lipca. Miejsca pozostały już tylko na dystansie 1/8 i w sztafetach. Organizatorzy zachęcają również do udziału w biegu nocnym na 5,3 km. Nowością będzie tzw. „rolling start” do wody, co wpłynie, zdaniem organizatorów, na zwiększenie bezpieczeństwa oraz przyspieszenie tempa rywalizacji. A to jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność zawodów w oczach widzów.

– W pierwszej edycji wystartowało 1400 osób, w drugiej było już 2200 uczestników, na tę chwilę mamy zapisanych 3300 osób – pęka z dumy Jakub Kubiński, dyrektor sportowy Enea Bydgoszcz Triathlon. – Sami jesteśmy zawodnikami i jako uczestnicy takich zawodów chcieliśmy stworzyć taką imprezę, w której sami mielibyśmy ochotę wystartować. Dlatego bardzo cieszy nas fakt, że tę ideę podchwyciła aż połowa (to też debiutanci, jak my kiedyś) z tych 3,3 tysiąca zapisanych do tej pory. Wszystkich tych zawodników wspomaga sztab kilkuset osób, w tym około 200 wolontariuszy. Bardzo przydatne też są wszelkie informacje zwrotne od startujących, które pomogły nam osiągnąć status debiutu roku w pierwszej edycji imprezy oraz w pierwszej i drugiej – triathlonowej imprezy roku na 1/4 dystansu (950 m pływania, 44 km na rowerze i 10,8 km biegu).

1-DSC_1363Już w tej chwili nie ma szans na start na wspomnianym dystansie. Lista zapełniła się do ostatniego miejsca w ciągu miesiąca od jej otwarcia. Na liście rezerwowej czeka kolejne 200 osób. Na dystansie 1/8 (475 m pływania, 22 km na rowerze i 5,5 km biegu) zapisanych jest już 1100 osób i pozostało około 100 miejsc. Kto się do tej pory jeszcze nie zdecydował, powinien szybko podjąć decyzję. Jest jeszcze kilka miejsc w sztafetach. Fajna paczka znajomych na studiach, w pracy, która lubi aktywność fizyczną mile widziana na starcie. Zapisy trwają do końca czerwca.

– Niezwykle cieszy nas właśnie rozwój wyścigu sztafet – przyznaje Aleksander Skorecki, prezes Stowarzyszenia Ars Athletica, organizator Enea Bydgoszcz Triathlon. – Jesteśmy jedyną tego typu imprezą w Polsce, w której aż tak licznie startują sztafety. Fajne jest też to, że nasi partnerzy, firmy z nami współpracujące decydują się na wystawienie swojej reprezentacji. Ich pracownicy potem bardzo chętnie biorą udział już w wyścigach indywidualnych.

Enea Bydgoszcz Triathlon rozwija też dodatkowe klasyfikacje. Od samego początku prowadzi klasyfikację Mistrzostw Polski Prawników i Lekarzy. W roku ubiegłym w każdej z nich wzięło udział ponad 150 uczestników. Nowością w ubiegłym roku było wprowadzenie rywalizacji osób niewidomych lub niedowidzących. Zawodnicy startują w specjalnych tandemach. W 2016 roku było 20 takich zespołów. W tym roku swój udział zadeklarowało już 25 takich par.

1-DSC_1365– Bydgoszcz Triathlon, a od tego roku Enea Bydgoszcz Triathlon to są tysiące uczestników, również z zagranicy, setki gości z województwa i całej Polski. To są liczby, które świadczą o tym, że te pieniądze, które wydajemy na promocję tego wydarzenia są wydawane skutecznie – przyznaje Tomasz Dobrowolski, koordynator programu Aktywna Bydgoszcz z bydgoskiego ratusza. – Dzięki temu Bydgoszcz staje się stolicą sportu amatorskiego i imprezą wiodącą w mieście.

Decyzją komisji oraz prezydenta miasta jako jedyni organizatorzy tej imprezy otrzymali umowę trzyletnią gwarantująca wsparcie finansowe dla tego przedsięwzięcia. – To świadectwo naszego zaangażowania i bodziec – mamy nadzieję – dla partnerów zewnętrznych, którzy się do organizatorów jeszcze zwrócą i wspólnie z nimi będą się rozwijać – zachęca do wspierania Enea Bydgoszcz Triathlon Tomasz Dobrowolski.

– Jako firma odpowiedzialna społecznie angażujemy się w przedsięwzięcia na terenach zamieszkanych przez naszych klientów ponieważ chcemy być blisko nich. Muszą to też być przedsięwzięcia profesjonalnie zorganizowane, a niewątpliwie Bydgoszcz Triathlon do takich wydarzeń należy – podkreśla Piotr Ludwiczak, kierownik biura PR w spółce Enea. – Chcemy wszystkich serdecznie zaprosić, m.in., do startu w biegu nocnym na dystansie 5,3 km. To wydarzenie nie tylko o charakterze sportowym, ale i charytatywnym. Każdą wpłatę startującego (10 zł) chcemy podwoić i przekazać Fundacji Wiatrak. Zapisy już ruszyły. Trasa zaplanowanego na 500 osób biegu (w nocy z 8 na 9 lipca) prowadzi bulwarami i uliczkami Starego Miasta. Będzie także plebiscyt na najpopularniejszego uczestnika zawodów – wymienia dodatkowe atrakcje Piotr Ludwiczak.

1-DSC_1384W tym roku organizatorzy zdecydowali się na kolejną innowację. –  W ubiegłym roku była to strefa zmian w hali Łuczniczka, a w tym wprowadzamy „rolling start”. Zawodnicy będą startowali do wody po dwóch, co 10 sekund. Dzięki temu wzmacniamy bezpieczeństwo i uczucie komfortu na tym etapie wyścigu. To też zwiększenie prędkości i mocniejsza rywalizacja na etapie rowerowym. Będzie bardziej widowiskowo – zapewnia Kuba Kubiński.

1-DSC_1382Dla zawodników, którzy dobiegną na metę czekać będą oczywiście medale i dodatkowo specjalne ręczniki, na których naniesione będą imiona i nazwiska wszystkich 3,3 tysięcy zawodników, którzy staną do rywalizacji na Enea Bydgoszcz Triathlon w tym roku.

Reklama