Torbyd z muralem

Magdalena Jabłońska
,

Na Torbydzie do końca zmierzają prace przy muralu, który ozdobi wewnętrzne ściany lodowiska. Jego autorzy Bartosz Bujanowski i Bartosz Świątecki stworzyli wyjątkowe dzieło, które mieszkańcy będą mogli podziwiać już niebawem, podczas jazdy na łyżwach. Rozpoczęcie sezonu w pierwszym tygodniu września.

– Kompozycja muralu uwzględnia pozostawienie istniejących fragmentów betonowych ścian, dzięki czemu praca jest spójna z całym obiektem. Dobrze też wpisuje się w jego charakter – stylistycznie i formalnie. Bryły tworzą przestrzeń, która kojarzy się z bryłami lodu – mówi Marek Iwiński, plastyk Miasta.

Projekt zakładał stworzenie elementów przestrzennych tworzących iluzje w postaci dynamicznych form, linii i płaszczyzn oraz elementów realistycznych. Kompozycja nawiązuje do futurystycznej nowoczesnej formy lodowiska. Jego autorzy zrealizowali w Bydgoszczy kilka udanych murali, mają uznanie w środowisku, realizują projekty artystyczne w Polsce i na świecie.

Bartosz Bujanowski jest uznanym artystą, twórcą murali, laureatem pierwszej nagrody w konkursie organizowanym przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy na mural „Legendy Bydgoskie – o Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy”. Praca zdobi ścianę kamienicy przy ul. Jagiellońskiej.

Otwarcie miejskiej ślizgawki w sezonie 2019/2020 zostało zaplanowane na pierwszy tydzień września.

Lodowisko Torbyd zostało otwarte w styczniu 2018 roku. Zostało zbudowane w gmachu o nowoczesnej formie przypominającej lodowy kryształ. Powierzchnia wynosi 4605 m kwadr., a sama tafla ma wymiary 30 na 60 metrów. Jednocześnie mogą z niej korzystać 240 osoby. Natomiast trybuny mieszczą 300 widzów. Budynek jest wyposażony w funkcje usługowe, m.in. szatnie z szafkami samoobsługowymi, szatnie hokejowe dla zawodników, suszarnie sprzętu hokejowego, wypożyczalnię łyżew wraz z ostrzalnią i suszarnią, pomieszczenie medyczne czy ogólnodostępne trybuny z uchylnymi siedziskami.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama