Tomasza Górnickiego „OPPRESSED” w BCS

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy rzeźb Tomasza Górnickiego OPPRESSED, który odbędzie się w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47, Bydgoszcz), 19 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00.

Wystawa OPPRESSED jest opowieścią o ucisku i opresji, której filarami są religia, państwo płeć i kultura. Dotyka też tematu opresyjności instytucjonalnej – na poziomie państwa, systemów religijnych, systemu korporacyjnego, która jest rewersem opresyjności „dnia codziennego” – na poziomie grup nieformalnych, rodziny, związków miłosnych.

„Kultura to imperatyw czczych small talków, generator plastikowego krajobrazu, śmieciowej estetyki billboardów, fatalnej architektury, konsumpcyjnego bełkotu reklam, penetrująca i przekształcająca ludzkie umysły. Uprzedmiotawia ludzkie ciała, odrywa je od osoby, a kiedy są nieużyteczne jako jej element – nienormatywne, stare, chore, skazuje je na niewidzialność, czyli śmierć za życia”  (fragment artist statement).

TOMASZ GÓRNICKI (ur. 1986) to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy młodego pokolenia w Polsce, łączący klasyczne, warsztatowe wykształcenie (na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) z kreacją, wyobraźnią i odwagą na polu eksperymentów estetycznych. W swojej twórczości płynnie porusza się w obrębie różnych technik i materiałów, naprzemiennie pracując w marmurze, glinie, brązie i stali. Górnicki jest także jednym z niewielu rzeźbiarzy w Europie, którzy w tak bezkompromisowy sposób anektują przestrzeń ulicy na potrzeby swojej twórczości.

Wystawę OPPRESSED będzie można obejrzeć w Bydgoskim Centrum Sztuki do 1 marca. Będzie jej towarzyszyć projekcja wirtualnej rzeczywistości „Kamienny ogród Stanisława Horno – Popławskiego”.

 materiały nadesłane: BCS

Reklama