To już 40 lat!

Magdalena Jabłońska
,

W tym roku bydgoski Ogród Zoologiczny świętuje 40-lecie istnienia. Urodziny będą trwały prawie dwa tygodnie, a w programie, między innymi, festyn i zwiedzanie o świcie.

Decyzję o budowie zoo w Bydgoszczy podjęto w 1975 roku. Założenie było takie, by specjalizowało się w hodowli zwierząt rodzimych i dlatego otrzymało nazwę Ogród Fauny Polskiej. Oficjalnego otwarcia dokonano 19 lipca 1978 roku. Na przestrzeni lat w Myślęcinku zamieszkały jednak także zagraniczne okazy i dlatego od roku 2014 do odwiedzin zaprasza Ogród Zoologiczny w Bydgoszczy.

W tym roku ogród świętuje zatem okrągłe urodziny, a obchody trwać będą od 16 do 27 lipca.

Od 16 do 20 lipca włącznie codziennie o godzinie 10.00 z pawilonu Akwarium Terrarium będzie można wyruszyć na zwiedzanie z przewodnikiem. Spacer potrwa około 1,5 godziny. Wystarczy wykupić bilet wstępu.

Nie lada gratka czeka w środę 25 lipca. O godzinie 6.00 rozpocznie się bowiem poranny obchód po zoo. Warto zobaczyć, co porabiają zwierzęta, gdy brama jest jeszcze zamknięta. Bilet kosztuje w tym przypadku 5 zł i będzie go można kupić w przedsprzedaży od poniedziałku 23 lipca.

Ci, którzy przyjdą do zoo 17, 19, 24 i 26 lipca kupią bilet wstępu z upustem – za 7 zł i 9 zł. Należy przynieść jednak ze sobą jabłko, mango, arbuza lub banana. Rabat nie łączy się z innymi promocjami, m.in., kartami rodzinnymi.

W ramach urodzin Ogród Zoologiczny zaprasza na wyjątkowe spotkania autorskie. 19 i 20 lipca o godzinie 18.30 w pawilonie Akwarium Terrarium o zwierzętach opowiadał będzie ich wielki znawca, dr Andrzej Kruszewicz. Z zawodu dyrektor warszawskiego zoo, z zamiłowania ornitolog, z wykształcenia lekarz weterynarii. Z pasją krzewi w mediach i na różnorakich prelekcjach miłość do zwierzaków, a przede wszystkim do ptaków. 19 lipca będzie mówił o „Hipokryzji w naszych relacjach ze zwierzętami”, a dzień później zdradzi „Tajemnice ptaków”. Bilet na jedno wydarzenie kosztuje 5 zł (nie trzeba już kupować dodatkowej wejściówki; dzięki niemu można zwiedzić zoo przed rozpoczęciem spotkania) i można go kupić w przedsprzedaży, która rozpocznie się 16 lipca w kasie zoo.

W piątek 27 lipca natomiast na wieczór poetycki zaprasza znany bydgoski poeta, dziennikarz i satyryk, Zdzisław Pruss. Początek o godzinie 18.30 w pawilonie Akwarium Terrarium. Bilet w cenie 5 zł można kupić w kasie zoo od 24 lipca (nie trzeba już kupować dodatkowej wejściówki; dzięki niemu można zwiedzić zoo przed rozpoczęciem spotkania). Liczba miejsc na te trzy wydarzenia ograniczona.

W niedzielę 22 lipca na terenie zoo odbędzie się festyn. Na sam początek od godziny 12.00 do 14.00 aż 100 osób będzie miało rzadką okazję obejrzeć zaplecze Akwarium Terrarium, które kryje w sobie ciekawe zakamarki. Wejście małymi grupami, dlatego pracownicy proszą o cierpliwość. I choć to zoo ma urodziny, w ramach prezentu, osoby te będą mogły kupić bilet wstępu do ogrodu i na jego zaplecze za złotówkę. Przedsprzedaż tej właśnie wejściówki rozpocznie się 18 lipca.

W godzinach 14.00-16.00 będą miały miejsce występy artystyczne i opowieści pracowników zoo. W godzinach 16.00-18.00 odbędzie się zwiedzanie z pokazami karmienia, m.in., niedźwiedzi, żubrów, wydry. W godzinach 12.00-16.00 można wziąć udział w grze terenowej o ogrodzie zoologicznym i o pracy w nim.

O godzinie 18.00 ogród zaprasza na tort.

materiały nadesłane: Sandra Tyczyno, rzecznik prasowy Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” Sp. z o.o. w Bydgoszczy

Reklama