To był już V orszak

Wiktoria Raczyńska
,

V Bydgoski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bydgoszczy nową trasą, a królowie pokłonili się Świętej Rodzinie w hali Łuczniczka. Pochód poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar jadący na koniach i wielbłądzie. Łącznie w przejściu orszaku oraz podczas przedstawienia w hali Łuczniczka wzięło udział około 15 tysięcy uczestników. 

Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą Świętą w kościele OO. Jezuitów, której przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa. Po jej zakończeniu uczestnicy uformowali pochód i podążyli za betlejemską gwiazdą, by złożyć pokłon Świętej Rodzinie. Orszak poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. Królowie jechali do stajenki na koniach i wielbłądzie. Dwugarbny wielbłąd, na którym jechał król Baltazar przyjechał specjalnie do Bydgoszczy z województwa lubelskiego, natomiast król Baltazar przyleciał z Irlandii, gdzie obecnie mieszka.

Każdy z króli miał swoją świtę w odrębnym kolorze: niebieskim symbolizującym wiarę, zielonym oznaczającym nadzieję i czerwonym kojarzonym z miłością. Za królami podążyli też rycerze, dwórki, pastuszkowie i aniołowie, w rolę których wcielili się uczniowie bydgoskich szkół. Część uczestników, zachęcona przez organizatorów, przygotowała własnoręcznie niedrogie stroje. Wielu włożyło na głowy papierowe korony – wolontariusze rozdali ich łącznie 6 tysięcy. Pochód ubarwili też szczudlarze w strojach aniołów.

Odtwórcami głównych ról byli członkowie Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół, grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz wolontariusze. W rolę tradycyjnie kojarzonego z Afryką króla Baltazara wcielił się już po raz piąty O. Izaak Antwi-Boasiako, pochodzący z Ghany, misjonarz ze Zgromadzenia Spiritans. W roli króla azjatyckiego Melchiora debiutował Mariusz Maciejewski, menedżer sprzedaży, Także po raz pierwszy w rolę króla europejskiego Kacpra wcielił się Mieczysław Franaszek, emerytowany aktor.

W rolę Świętej Rodziny wcielili się Magdalena i Paweł Szwarc oraz ich 14-miesięczny syn Stanisław. W gotowości była jeszcze jedna rodzina, państwo Kapuścińscy. Święta Rodzina wystąpiła w kostiumach, inspirowanych tradycyjnymi strojami kujawskimi.

– Czuję się ogromnie wyróżniona. To wspaniały sposób na kreatywne spędzenie czasu wspólnie z rodziną i przekazanie w ciekawy sposób wszystkim ludziom, nie tylko wierzącym Dobrej Nowiny o narodzeniu Jezusa – powiedziała Magdalena Szwarc,  która wcieliła się w postać Maryi.

Organizatorami V Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli byli: Ruch Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.

materiały nadesłane: Regina i Marek Piątkowscy, organizatorzy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Reklama