To był dobry rok dla Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego

Wiktoria Raczyńska
,

Idea Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego to wspólny projekt miasta Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, Miejskiego Centrum Kultury oraz przedstawicieli obiektów Szlaku TeH2O i Wyższej Szkoły Gospodarki.

W ciągu całego 2018 roku łącznie odbyło się prawie 270 wydarzeń związanych z industrialną historią miasta. Najwięcej inicjatyw zaproponowało Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a także Muzeum Kanału Bydgoskiego. W inicjatywę włączyły się zarówno bydgoskie szkoły, uczelnie wyższe, jak również instytucje publiczne czy przedstawiciele środowisk biznesowych.

We foyer MCK-u przygotowano szereg publikacji nawiązujących do Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, m.in. autorstwa Tomasza Izajasza pt. „Bydgoszcz – miasto wody i przemysłu”, album fotograficzny pt. „Industrial” autorstwa Dariusza Gackowskiego, czy „Bydgoszcz przemysłowa. Retro przewodnik-od warsztatu do fabryki” wydany przez Kujawsko Pomorskie Centrum Kultury.

Inicjatywa Bydgoskiego Roku Dziedzictwa Przemysłowego ujawniła duży potencjał nie tylko wielu podmiotów zarządzających dziedzictwem przemysłowym i z nim związanych, ale także zakładów produkcyjnych i ukazała pozytywne nastawienie oraz zaangażowanie wielu osób i środowisk do kultywowania tradycji przemysłowej będącej trwałym elementem historii naszego miasta.

Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

Bogate i różnorodne dziedzictwo przemysłowe Bydgoszczy stanowi niezwykle ważny element krajobrazu miasta. Inicjatywa stworzenia szlaku została podjęta w 2012 roku przez Bydgoszcz
w ramach międzynarodowego projektu SHIFT–X współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program dla Europy Środkowej). Ta europejska inicjatywa ma na celu, przede wszystkim, tworzenie innowacyjnych produktów dziedzictwa przemysłowego. Szlak TeH2O spośród innych szlaków wyróżnia narracja. Znajdujące się na nim piętnaście obiektów pełni rolę ilustracji i scenerii dla wielu przeplatających się opowieści o ludziach i wydarzeniach z okresu rozkwitu przemysłowej Bydgoszczy. Szlak TeH2O to impuls do szukania informacji o mieście, historii „prosto z fabryki” i zgłębiania miejskich tajemnic.

zdjęcia: Miejskie Centrum Kultury

Reklama