Tehofest to festiwal o ludziach i przemyśle

Wiktoria Raczyńska
,

50 różnorodnych wydarzeń – od wielkich koncertów i spektakli teatralnych, po pomysłowe warsztaty i wernisaże. Wszystko to na Tehofest – świecie unikatowego, bydgoskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego TeH2O, które startuje już 12 września w fabryce Stomilu.

Będzie to największe wydarzenie dotyczące dziedzictwa przemysłowego w północnej Polsce.

Szlak to nie tylko zakłady, to przede wszystkim ludzie Bydgoszczy i ich historia, która budowała historię bydgoskiego przemysłu. Dlatego też w tym roku, po atrakcjach Tehofestu oprowadzała będzie Rodzina Bromberków. Jej członkowie od dekad związani są z bydgoskim przemysłem i węzłem wodno-kolejowym. Ale o nich – za chwilę…

Przede wszystkim ludzie, czyli Bromberkowie

– Szukaliśmy klucza by pokazać, że obiekty przemysłowe i poprzemysłowe naszego miasta, to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie i ich historie – jak narodziła się Rodzina Bromberków opowiada Piotr Drozdowski z MCK, koordynator Tehofest. – Idąc tym tropem, stworzyliśmy fikcyjną, wielopokoleniową rodzinę, której członkowie są od dekad związani z bydgoskim przemysłem i węzłem wodnym.

Bromberkowie będą podczas Tehofestu wszędzie – przedstawicieli rodziny będzie można spotkać w każdym z obiektów. Wizerunki trójki z nich – Dziadka Alojzego (szypra z bydgoskiej barki rzecznej), córki Zofii (aptekarki bydgoskiej) oraz syna Karola (fotografika związanego z bydgoskim przemysłem fotograficznym) – są głównym motywem Tehofest. Spotkacie ich na billboardach, plakatach, ulotkach, w Internecie i telewizji. No i oczywiście podczas finału Tehofest 15 września.

Zaczynamy od antydepresyjnego rock’n’rolla

Tehofest rozpocznie się w środę 12 września. Otworzy go wielka akcja artystyczna w potężnych halach bydgoskiego Stomilu. Pod wodzą malarza i performera Grzegorza Pleszyńskiego władzę w fabryce przejmą artyści. Wraz ze Społecznym Chórem Czarnego Karła i Antydepresyjną Akademią Dźwięku, Pleszyński wystawi niezwykłą operę „Cristoforo Colombo”. Ona połączy w sobie barok, rokoko i surrealizm – mówi artysta.

Podczas kolejnych dni festiwal zagości w następnych fabrykach. W czwartek odwiedzi Galerię Farbiarnia, gdzie odbędzie się wernisaż fotografii „Twarze TeH2O” oraz dawną fabrykę Lloyda. Tam do legendarnego arcydzieła kina „Metropolis” Fritza Langa, zagra duet Konieczny-Fortuna. W piątek w halach fabryki Makrum słynny Teatr Biuro Podróży wystawi spektakl „Złe miasto”, a po nim odbędzie się gorąca debata o roli teatru w życiu społeczno-politycznym prowadzona przez Klub Zasadniczo Dyskusyjny.

Szlak TeH2O – duma Bydgoszczy

Wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz zapewnia, że Szlak TeH2O jest projektem priorytetowym dla Urzędu Miasta Bydgoszczy jeżeli chodzi o jego znaczenie kulturowe, tożsamościowe i turystyczne. Świadczy o tym, miedzy innymi, ustanowienie roku 2018 – Rokiem Dziedzictwa Przemysłowego Bydgoszczy.

Na co dzień, szlakiem opiekuje się Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Dyrektor muzeum, Michał Woźniak, podkreśla znaczenie historyczne obiektów szlaku oraz bydgoskiego Stomilu. – W naszym muzeum nie rozpatrujemy przeszłości jako wyłącznie średniowiecza, czy baroku, bo dla nas przeszłość kończy się wczoraj – mówi.

– Tehofest jest świętem Szlaku TeH2O, na które czekamy cały rok i chcemy pokazać, że będzie to największe i najciekawsze takie wydarzenie w północnej Polsce – mówi koordynatorka działań Szlaku, Kinga Puchowska z Muzeum Okręgowego. – Bydgoszcz nie jest już szarym, robotniczym miastem, ale miastem pięknym, które ma się czym pochwalić – dodaje.

Niewątpliwie miasto może być dumne ze szlaku, który już dziś jest uznawany za jedną z najlepszych w Polsce atrakcji turystycznych opartych o dziedzictwo przemysłowe.

Dyrektor marketingu Stomilu, Wojciech Kłosowski z kolei przypomina historię zakładu. – Hale Stomilu pamiętają lata 30-te XX wieku, a ta w której odbędzie się otwarcie festiwalu powstała w latach 60. i jest niewątpliwie częścią historycznego dziedzictwa naszego miasta – mówi.

Tehofest nie da się skopiować

– Skupiamy się w tym roku na historii ludzi pracujących w bydgoskim przemyśle. Pokazujemy, że budynki wypełnia historia konkretnych ludzi, że całe wielopokoleniowe rodziny pracowały w bydgoskich zakładach. Dzięki temu nasz industrialny festiwal jest wyjątkowy. Nikt nie może go skopiować, tak jak nie da się skopiować historii życia konkretnego człowieka – puentuje Piotr Drozdowski z MCK.

Święto Szlaku TeH2O Tehofest odbędzie się między 12-15 września 2018 w Bydgoszczy.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama