Teatr na wyciągnięcie ręki

Tomasz Welcz
,

Rozpoczął się V Międzynarodowy Festiwal Teatralny Inne Sytuacje. Na inaugurację widzowie zobaczyli plenerowy spektakl „Ślepcy” w wykonaniu krakowskiego Teatru KTO. Przedstawienie doskonale wpisuje się w tegoroczne założenia programowe festiwalu, na którym prezentowane są grupy sytuujące się w przestrzeni teatru tańca, ruchu, gestu, gdzie głównym tworzywem jest ciało aktora.

Przedstawienie zaprezentowano na Starym Rynku. Aktorzy udowodnili, że w przestrzeni ulicznej można stworzyć znakomity spektakl, zarówno w warstwie wizualnej, muzycznej, jak i emocjonalnej.

Inspiracją dla scenariusza tego ulicznego widowiska była powieść „Miasto ślepców” portugalskiego noblisty José Saramago. Spektakl rozpoczyna się od radosnego tańca w rytmie walczyka. Nagle następuje zmiana nastroju. Ludzie z nieznanych powodów tracą wzrok. Wszyscy stają się bezradni wobec błyskawicznie rozprzestrzeniającej się epidemii. W uporządkowanym dotąd świecie zaczyna panować chaos. Zamknięci w szpitalu ludzie zaczynają sami ustanawiać swoje prawa, dzielić się na katów i ofiary…

„Ślepcy” to przejmujący spektakl poruszający kwestie ludzkiej kondycji. To przedstawienie bez słów, ale dzięki temu przesłanie tego widowiska staje się zrozumiałe dla każdego widza, dostarczając mu olbrzymią dawkę emocji.

Teatr KTO powstał w 1977 roku, swoją działalność zainaugurował spektaklem „Ogród rozkoszy”. Ze swoimi widowiskami odwiedził blisko 250 miast w ponad 40 krajach na całym świecie. Brał udział w prestiżowych festiwalach teatralnych, między innymi, w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze. W 2012 roku na prestiżowym Edinburgh Festiwal Fringe Teatr KTO aż 25 razy zaprezentował spektakl „Ślepcy”. Warto dodać, że jego przedstawienia obejrzało w Polsce i na całym świecie około dwa miliony widzów.

Doskonałym pomysłem była inauguracja festiwalu na Starym Rynku, wyprowadzenie imprezy poza mury Miejskiego Centrum Kultury. Dało to możliwość obejrzenia spektaklu setkom bydgoszczan.

Dzisiaj kolejne festiwalowe propozycje. O godzinie 19 w MCK –  spektakl słowacko-greckiego teatru Rootlessroot. O godzinie 14 – wykład  prof. Juliusza Tyszki „Spektakle teatrów poszukujących w latach 60. i 70. XX wieku – w stronę kontrkulturowej sytuacji społecznej”.

Reklama