Ta koperta może uratować życie

Tomasz Welcz
,

Zainaugurowany został program Bydgoska Koperta Życia. Jest on adresowany przede wszystkim do osób starszych, schorowanych i samotnych. Z inicjatywą objęcia tą ogólnopolską akcją starszych osób w naszym mieście wystąpiła Bydgoska Rada Seniorów.

Koperta życia to specjalnie przygotowane opakowanie, w którym mieści  się karta informacyjna zawierająca dane dotyczące stanu zdrowia chorego, przewlekłych chorób, zażywanych wcześniej i obecnie leków, uczuleń, a także podstawowe dane osobowe oraz kontakt do najbliższych lub znajomych. Warto też, aby w kopercie życia znalazło się nazwisko lekarza pierwszego kontaktu. Wszystkie dane powinny być systematycznie aktualizowane.

Kopertę życia najlepiej przechowywać w miejscu, które znajduje się praktycznie w każdym domu, czyli w lodówce, oznaczonej specjalną naklejką „Tu znajduje się Bydgoska Karta Życia” (naklejka jest w zestawie).

IMAG0043Dzięki tej kopercie szybciej i skuteczniej służby ratunkowe mogą udzielić pomocy osobie chorej. – W ratownictwie medycznym najważniejszy jest czas. Jeżeli dostajemy informację od sąsiadki, że nie widziała od kilku godzin swojej znajomej, z którą często się widuje, przyjeżdżamy na miejsce i sprawdzamy.  W kopercie życia znajdujemy wszystkie niezbędne informacje, wiemy jakiej pomocy trzeba takiej osobie udzielić . Na przykład, przy zatrzymaniu krążenia mózg umiera w ciągu czterech minut. Liczy się zatem szybkość – tłumaczy Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Jak mówi Ireneusz Frelichowski, przewodniczący Bydgoskiej Rady Seniorów, 22 procent mieszkańców Bydgoszczy to osoby starsze, schorowane, samotne, wymagające opieki innych. – To do nich przede wszystkim adresowany jest ten program – dodaje Ireneusz Frelichowski.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy skierowanej do starszych mieszkańców Bydgoszczy. Dziękuję też za przychylność Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, która została partnerem przedsięwzięcia. Dzięki temu możemy szeroko promować ideę karty – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Na początek ratusz ufundował 1000 kopert życia, ale, jak zapewnia wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, to nie koniec wsparcia ze strony urzędu dla tego programu.  – Kopertę można otrzymać w Urzędzie Miasta, dystrybucją zajmuje się ratuszowy zespół ds. wspierania organizacji pozarządowych i wolontariatu, a także w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz uniwersytetach trzeciego wieku. Chcemy, aby koperta życia trafiła do każdego seniora – mówi Iwona Waszkiewicz.

Reklama