Szymanowski według Bondary

Wiktoria Raczyńska
,

Po pięciu latach od realizacji „Zniewolonego umysłu” Robert Bondara ponownie pracuje z baletem Opery Nova w Bydgoszczy przekazując choreografie do utworów Karola Szymanowskiego „Stabat Mater” i „”Harnasie”. Uroczysta premiera uświetniająca obchody 60. rocznicy bydgoskiej sceny operowej odbędzie się 22 października.

Artysta zaprosił do współtworzenia spektaklu scenografkę Julię Skrzynecką, z którą współpracował przy powstawaniu swoich baletów „ Persona” i „Nevermore…?” (Teatr Wielki, Opera Narodowa w Warszawie) „Čiurlionis” (Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie), „Ognisty ptak. Cudowny mandaryn” (Opera Wrocławska).

Mam nadzieję, że nadanie bardziej ludzkiego wymiaru tej historii poprzez jej uniwersalizm sprawi, że stanie się ona jeszcze bliższa widzom. Spektakl w swojej konstrukcji przyjmuje nieco atmosferę swoistego obrzędu, którego celem jest przywołanie i przeżycie dobrze znanych wydarzeń na nowo – mówi o swojej choreografii do „Stabat Mater” Robert Bondara. – (W „Harnasiach”) Na dalszy plan został odsunięty ludowy koloryt ustępując miejsca na głębsze wniknięcie w osobowości postaci, ich rozterki, motywy, ale również relacje międzyludzkie i zależności społeczne, które niejednokrotnie wpływają na podejmowane decyzje.

tancerze-baletu-opery-nova-na-probie-z-robertem-bondara-fot-andrzej-makowski-arch-opery-novaSpektakl oczekiwany jest z wielkim zainteresowaniem i zapowiadany przez media jako jedna z najciekawszych premier października. Bydgoscy tancerze są w znakomitej kondycji, a praca z Robertem Bondarą, mimo wielkiego wysiłku na sali prób, daje ogromną satysfakcję artystyczną. Kierownik baletu Opery Nova, Ilona Jaświn-Madejska nie kryje zadowolenia z pozyskania do współpracy cenionego choreografa i liczy na kolejne znakomite przedstawienie (przypomnijmy, że w ostatnich latach pracowali z bydgoskim baletem tak znani twórcy jak Jorma Elo czy Paul Chalmer).

Równolegle próby odbywają soliści, chór i orkiestra Opery Nova pod batutą sprawującego kierownictwo muzyczne premiery Macieja Figasa. Utwory Szymanowskiego, jednego z największych kompozytorów XX wieku, wejdą do repertuaru bydgoskiej sceny po raz pierwszy w jej 60. letniej historii. W przyszłym tygodniu zespoły artystyczne rozpoczynają wspólne próby na scenie.

Premiera objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sobota, 22 października 2016 r. godzina 19.00

Niedziela, 23 października 2016 godzina 18.00

Realizatorzy:

inscenizacja i choreografia – Robert Bondara

kierownictwo muzyczne – Maciej Figas

scenografia i kostiumy – Julia Skrzynecka

przygotowanie chóru – Henryk Wierzchoń

reżyseria świateł – Maciej Igielski

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama