Sztuka kochania w Indiach

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na wykład „Sztuka kochania w Indiach”, który odbędzie się w czwartek, 21 lutego, o 17.00.

Jako że luty jest miesiącem miłości, słuchacze tym razem zgłębiać będą współczesną sztukę Indii – stolicy Kamasutry, i dowiedzą się, m.in., dlaczego każdy portret kobiety lub mężczyzny opowiada historię miłosną, a wyjątkiem są przedstawienia trzeciej, świętej płci. Porozmawiają o motywie miłości fizycznej i duchowej na przykładzie najsłynniejszych dzieł sztuki indyjskiej.

Prowadzenie: Ewelina Bednarz Doiczmanowa – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2015 roku doktorantka w dziedzinie Nauk o sztuce w Zakładzie Muzealnictwa. Od 2017 roku związana z Sopockim Domem Aukcyjnym w Bydgoszczy.

Wstęp na wszystkie wykłady jest bezpłatny.

Kolejne wykłady z cyklu „Okiem historyka sztuki”:
– Włączyć rzeczy(wistość) w dzieło (Małgorzata Wawrzak) – 20 marca, godzina 17.00,
– Między słowem a obrazem – świat oczami a spod pióra Stanisława Wyspiańskiego (Daria Jagiełło) – 25 kwietnia, godzina 17.00.

Indie to miejsce narodzin Kamasutry i chyba jedyny kraj na świecie, w którym tak silnie celebruje się sztukę kochania rozumianą na wiele sposobów – miłość dwójki kochanków, żony i męża, miłosne historie bóstw – miłości fizyczne i duchowe. Tu każdy portret kobiety lub mężczyzny opowiada historię miłosną, wyjątkiem są jedynie przedstawienia trzeciej, świętej płci, które opowiadają tylko losy portretowanego.

materiały nadesłane: Natalia Pichłacz, Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego

Reklama