Szesnaście nowych stacji, 550 nowych rowerów…

Marek Tomaszewski
,

Rozstrzygnięty został przetarg na obsługę i rozbudowę Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego na lata 2018-2020. Najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez konsorcjum spółek Kabit i Mega Sonic z Warszawy. W mieście przybędzie aż 16 nowych stacji i 550 nowych rowerów.

W przetargu na obsługę systemu miejskich rowerów swoje oferty złożyły cztery firmy: dotychczasowy operator Bike U z Warszawy, konsorcjum firm Kabit i Mega Sonic z Warszawy, WIM System z Rzeszowa oraz NextBike Polska z Warszawy.

Najkorzystniejszą ofertą okazała się ta przygotowana przez konsorcjum Kabit i Mega Sonic i to właśnie te spółki zajmą się uruchomieniem i obsługą Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. O wyborze najkorzystniejszej oferty zadecydował: zadeklarowana cena rozbudowy i obsługi systemu (60 proc.), zadeklarowany czas reakcji na usuwanie zgłaszanych przez użytkowników usterek (20 proc.) oraz wyposażenie rowerów w wał napędowy (20 proc.).

Najważniejszym elementem rozstrzygniętego przetargu na BRA jest rozbudowa systemu. W jego ramach uruchomionych zostanie 16 nowych stacji – aż dwanaście powstać ma w Fordonie. Część z nich zlokalizowana będzie w obrębie przystanków linii tramwajowej. Kolejne 4 stacje powstaną na Górzyskowie, Glinkach, Bartodziejach i w rejonie ronda Kujawskiego.

Nowe lokalizacje zostały skonsultowane ze środowiskami rowerowymi oraz zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy. Większą niż początkowo zakładano rozbudowę systemu umożliwiła dobra sytuacja finansowa miasta.

Warto podkreślić, że zamówienie skonstruowane zostało w sposób umożliwiający znaczną rozbudowę systemu w trakcie trwania umowy. Umożliwi to także stworzenie nowych stacji na Czyżkówku i Osowej Górze po zakończeniu rozbudowy ul. Grunwaldzkiej.

Bydgoski Rower Aglomeracyjny został uruchomiony w 2014 roku. W trakcie dwóch sezonów użytkownicy ponad milion wypożyczali rowery. Obecnie do dyspozycji użytkowników BRA jest 37 stacji i 395 rowerów. Dwie stacje ufundowały firmy Atos oraz IKEA. Pierwsze 20 minut korzystania z BRA jest bezpłatne. Po rozbudowie BRA liczyć będzie 51 stacji, 765 terminali do mocowania rowerów oraz 550 nowych pojazdów.

W najbliższych latach powstaną też nowe drogi rowerowe. W pierwszej kolejności budowane będą trasy wzdłuż całej ulicy Grunwaldzkiej oraz II odcinka Trasy Uniwersyteckiej – od ul. Wojska Polskiego do Magnuszewskiej.

Nowy sezon BRA rozpocznie się w marcu 2018 roku.

Reklama