Sycylia w operze

Wiktoria Raczyńska
,

Kobiety w szykownych czarnych sukienkach przykładają do karków białe chustki nasączone wodą, mężczyźni zdejmują czarne borsalino. Gorący piach chrzęści pod stopami, a kamienny mur odbija żar sycylijskiego słońca…

Muzyka do „Rycerskości wieśniaczej” jest niezwykle obrazowa. Jej kompozytor, Pietro Mascagni,  zawarł w partyturze ogromne bogactwo melodii oddających charakter i atmosferę południa Włoch (sceny z życia sycylijskich wieśniaków: powrót z pola, msza w wiejskim kościele, czy obraz wiejskiej tawerny). Partie chóralne należą do najlepiej rozpoznawalnych i najpiękniejszych w historii gatunku. Mascagni skomponował tę operę w 1890 roku, a 20 lat później stworzył muzykę do włoskiego filmu niemego. (Walory ilustracyjne opery „Rycerskości wieśniaczej” wykorzystało także współczesne kino: słynne intermezzo użyte przez F. F. Coppolę w gangsterskiej sadze „Ojciec chrzestny”).

„Bliźniaczą” operą do „Rycerskości…” jest – napisana także na konkurs w 1890 roku i nagrodzona ex aequo – opera Ruggera Leoncavalla „Pajace”,  której akcja toczy się wśród wędrownej trupy komediantów. Obie prekursorskie opery werystyczne łączy wspólny temat: zdrada i zemsta. I prawda o ludzkich uczuciach. Z racji świetnych partii wokalnych i orkiestrowych oraz wartkiej i dramatycznej akcji, obie jednoaktówki określane są w żargonie teatralnym mianem „samograjów”.

Wystawiane są zazwyczaj razem, podczas jednego wieczoru. I tak prezentowane są w Operze Nova, do której repertuaru dołączyły w 2013.

Opera Nova zaprasza na trzy przedstawienia: 27, 28 i 30 stycznia.

Wykonawcami głównych partii wokalnych w „Rycerskości…” będą: Jolanta Wagner i Darina Gapicz (Santuzza), Tadeusz Szlenkier i Tomasz Kuk – (Turiddu). W „Pajacach” rolę Cania wykonywać będą kolejno Sylwester Kostecki/Tomasz Kuk, jako Nedda wystąpią Magdalena Polkowska i Krystyna Nowak.

Orkiestrę Opery Nova prowadzić będzie Piotr Wajrak.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

zdjęcia: Andrzej Makowski

Reklama