Świeże spojrzenie ma miejską przestrzeń

Marek Tomaszewski
,

– Założeniem naszym jest to, aby prace dyplomowe studentów miały charakter praktyczny, żeby dotykały Bydgoszczy i okolic, żeby student miał osobiste przełożenie na to wnętrze – albo je modernizował, albo projektował od nowa – mówi dr hab. Anna Bochenek, kierowniczka Katedry Sztuk Wizualnych Architektury Wnętrz UTP.

Na otwartej 4 września wystawie prac dyplomowych studentów Architektury Wnętrz UTP w Galerii Miejskiej bwa prezentowane są projekty, które pokazują różne spojrzenia na przestrzeń i funkcje struktury budowlanej, czyniąc ją bardziej przyjazną dla lokalnej społeczności.

Prace studentów nie powstają w oderwaniu od architektonicznej rzeczywistości Bydgoszczy. Bardzo często są to projekty przygotowane pod konkretne miejsca, wskazane przez miasto.

– Na przykład maleńka wysepka  św. Barbary. Miasto zastanawiało się jak zagospodarować ten skrawek położony w centrum Bydgoszczy. Nie może tam być wielkiej architektury, jakiegoś mostu. Trzeba mieć jakiś pomysł, czy tę wysepkę oświetlić, czy znaleźć jakieś rozwiązanie wyeksponowania tego szczególnego miejsca. Tym się, między innymi, zajmowaliśmy. Tematem jednego z dyplomów są „Magiczne schodki”, prowadzące z ulicy Poznańskiej do Wyspy Młyńskiej. Nasza studentka zaproponowała zastosowanie tam systemu luster, które mogłyby optycznie podkreślić „magiczność” tego miejsca i powiększyć tę wąską przestrzeń. Będą realizowane murale i w ich projektowanie i wykonanie też chcielibyśmy wejść – mówi prof. Anna Bochenek.

Efekty pracy studentów Architektury Wnętrz bydgoskiego UTP widać już w mieście, chociażby wykonane w nowoczesnej stylizacji, ale jednocześnie spełniające swoją użytkową funkcję – ławki przed amfiteatrem Opery Nova. Jakie praktyczne przełożenie mają zatem te projekty na ich realizację i wykorzystanie przez miasto pomysłów adeptów architektury?

– Mam nadzieję, że będzie to jeszcze lepiej funkcjonowało, bo przebić się przez te urzędnicze formalności jest czasami bardzo trudno. To, że te prace są pozytywnie postrzegane przez jakieś gremium, nie znaczy, że będą realizowane. To trochę podcina skrzydła. Mieliśmy również przykre doświadczenia. Wzięliśmy udział w konkursie na koszulki promujące miasto. Konkurs nie został rozstrzygnięty, a studenci nasi zwerbowani do ich projektowania i wykonania powiedzieli, że już w nic takiego się nie zaangażują. Ale się nie poddajemy i próbujemy. Na pewno mediatorem i taką osobą, która jest bardzo aktywna, jeżeli chodzi o współpracę z nami, jest plastyk miejski Marek Iwiński. Widzi wartość tych świeżych pomysłów. Bo to jest inne myślenie, inne spojrzenie, może nie zawsze dokończone, precyzyjnie doprojektowane, ale  pomysł i idea są wartością ponad wszystko.  Wydaje się, że te pomysły można jeszcze lepiej wykorzystać, my mamy pewien niedosyt – mówi prof. Anna Bochenek.

Studenci na prace dyplomowe zgłaszają swoje własne pomysły, czerpią też z propozycji pracowników katedry czy listy obiektów, które są przeznaczone do zagospodarowania przez miasto. – Mamy takiego młodego człowieka, który robił dyplom z hali targowej. Naszym zdaniem, fantastyczny, miasto ma gotowca. W ogóle, jeżeli chodzi o hale targowe, to one mają potencjał, dlatego warto to wykorzystać – dodaje prof. Bochenek.

Jakie wyzwania stoją przed studentem, aby jego praca była ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale jednocześnie spełniała określone funkcje użytkowe? Jak ocenić walory, wartość projektu?

– Na początek pracy składa się wiele elementów. Studenci muszą najpierw przeprowadzić pomiary tego pomieszczenia, a potem wyznaczyć sobie zarys idei, poszukać inspiracji, zobaczyć, co się w tej branży dzieje na świecie. To bardzo ważne, bo architektura to dziedzina, która zmienia się pod wpływem mody i nie jesteśmy w stanie z tym walczyć. Zmieniają się materiały, rozwiązania kolorystyczne… Liczy się też oryginalność, zwracamy uwagę na proporcje i na funkcjonalność. Zawsze myślimy o naszym „kliencie”. Zresztą założeniem tego kierunku jest to, aby te projekty miały wymiar praktyczny, użytkowy – mówi prof. Anna Bochenek.

Dyplomy 2017 – wystawę prac dyplomowych studentów Architektury Wnętrz UTP można oglądać w Galerii Miejskiej bwa do 17 września.

Reklama