Stary Rynek z samochodami czy bez?

Magdalena Jabłońska
,

Ratusz rozpoczyna konsultacje społeczne dotyczące zmian w organizacji ruchu na Starym Rynku i w jego obrębie. Do udziału w konsultacjach zaprasza wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Do wypełnienia ankiety zachęca szczególnie właścicieli lokali i sklepów w okolicy Starego Rynku i mieszkańców tego obszaru. Uwagi można zgłaszać do 20 maja.

Płyta Starego Rynku z dnia na dzień pięknieje. Za miesiąc zakończy się rewitalizacja tego miejsca, pojawią się ozdobne elementy małej architektury. Lokalni przedsiębiorcy zaproszą swoich gości do letnich ogródków. W związku z odnowieniem płyty Miasto chce poznać opinię mieszkańców – czy idąc za przykładem innych nowoczesnych miast chcą bez ograniczeń poruszać się pieszo po bydgoskiej starówce.

Zgodnie z proponowaną organizacją z ruchu wyłączony będzie Stary Rynek oraz ulice: Mostowa, fragment ul. Krętej, Magdzińskiego, Jana Kazimierza, Zaułek, fragment ul. Długiej, Batorego, Niedźwiedzia i Ku Młynom. Ograniczenia w ruchu (z wyłączeniem pojazdów dojeżdżających do posesji) obowiązywałyby także w strefie zamieszkania: na ul. Jezuickiej, fragmencie ul. Długiej, Ku Młynom, Przyrzeczu, Farnej, Malczewskiego i Grodzkiej.

W okolicach Starego Rynku będzie można poruszać się z ograniczoną do 30 km/h prędkością: fragmentem ul. Grodzkiej (od strony Rybiego Rynku), Podwale, Magdzińskiego, Pod Blankami, Trybunalską oraz na Wełnianym Rynku i na moście Staromiejskim. Pozostałe ulice stanowić będą strefę zamieszkania z ograniczeniem prędkości do 20 km/h.

Pomysł ograniczenia ruchu jest popierany przez menedżera Śródmieścia, Macieja Bakalarczyka. Jego zdaniem ograniczenie ruchu samochodowego wpłynie na atrakcyjność tego miejsca dla osób spacerujących oraz spędzających czas w letnich ogródkach. – Zmiany na Starym Rynku to kierunek nowoczesnego spojrzenia na to miejsce i miasto. Z taką opinią zgadza się większość lokalnych przedsiębiorców, którzy oferują swoje usługi na starówce i mają świadomość, że spacerujący mieszkańcy mogą wpłynąć na ożywienie tego miejsca – podkreślił.

Swoją opinią będzie można podzielić się także podczas otwartego spotkania, które odbędzie się we wtorek (14 maja) o godzinie 17.00 w Bydgoskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.

Ankieta konsultacyjna

Konsultacje społeczne potrwają od 29 kwietnia do 20 maja. Swoje uwagi można zgłosić w ankiecie elektronicznej tutaj oraz za pośrednictwem papierowej ankiety, którą można wrzucić do urn w urzędzie miasta.

Ankieta konsultacyjna wraz z mapą znajduje się tutaj.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama