Startuje „Kosmiczny” Festiwal Teatrów Impro

Wiktoria Raczyńska
,

Kilkanaście grup z kraju i zagranicy wystąpi w 6. edycji Festiwalu Teatrów Impro IMPRODROM już 4 października. To festiwal „ulotnych chwil”, bo spektakle, w których możesz wziąć udział, tworzone są „tu i teraz” na oczach widzów.

Motywami przewodnimi festiwalu w tym roku są: szeroko pojęty Kosmos oraz jest niepowtarzalność danej chwili. Niepowtarzalne są bowiem spektakle improwizacji teatralnej, tworzone dosłownie na oczach widzów. W tym gatunku sztuki teatralnej nigdy nie obejrzycie drugiego, takiego samego spektaklu, nawet jeżeli wykonawca i nazwa się nie zmienią. Powód jest prosty – widzowie spektaklu wpływają na przebieg i charakter widowiska, tworzonego na bieżąco na scenie w oparciu o reakcje widowni.

W Bydgoszczy pojawią się improwizatorzy z całej Polski i z zagranicy – wśród nich ceniony na całym świecie angielski Teatr The Maydays. Improdrom to cztery dni spektakli, warsztatów improwizacji teatralnej, spotkań i wydarzeń towarzyszących.

Festiwal rozpocznie „Bingo Bango Bongo” – wieczór spektakli impro wybranych spośród występów zgłoszonych do konkursu, który odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Zobaczymy grupy: Grupa Teraz z Torunia z „Legendami Nowego Miasta”, PAPTAK z Wrocławia z „No exit”, oraz dwie formacje warszawskie – Hulaj po warszawsku ze spektaklem „Hulaj po bydgosku” i Dynastię z improwizowaną telenowelą.

Piątek będzie pierwszym dniem prezentacji gości festiwalu. Od 18.00 w sali widowiskowej MCK wystąpią: Oerbeatz/Zorak/wymyWammy (Bydgoszcz/Łódź) z pokazem pt. „Zgrzyty, lepy, ciągi”. Artyści udowodnią, że melodie niosą ze sobą różne historie – pierwszych pocałunków, potknięć, małych zwycięstw, dalekich i bliskich podróży w nieznane, największych smutków i radości. W spektaklu z tych wszystkich składników stworzą całą gamę różnych scen.

Potem nadejdzie czas na „Miks Impro” z Alanem Pakoszem z grupy AD HOC, spektakl-fuzję improwizatorów Siedem Razy Jeden (Zielona Góra) pt. „Pocztówki z wakacji”, a clou wieczoru będzie występ „The Allnighters”. Zjednoczeni improwizatorzy z Grecji, Francji i Polski stworzą przedstawienie pt. „The Octopus”.

Dzień zakończy „Pajda z dżemem”, muzyczna impro zabawa w wykonaniu Jakuba Śliwy Śliwińskiego i Jędrzeja Rocha Rocheckiego.

Trzeci dzień Improdromu to sobota. AD HOC z Krakowa przedstawi „Improrecycling” – strumień świadomości i wartka rzeka skojarzeń, do której inspiracją będą przyniesione przez samych widzów przedmioty. Kolejna prezentacja to „Miks Impro” z Jen Rowe z The Maydays. Warszawski duet impro Dziubauer, który wystąpi po „Miksie”, to dwóch improwizatorów teatralnych, jeden looper, dziwne dźwięki i jeszcze dziwniejsze historie.

Występem wieczoru będzie prezentacja brytyjskiej grupy The Maydays „Happily Never After”. Na improdromowej scenie odegrają musical improwizowany. The Maydays jest grupą z rocznym doświadczeniem scenicznym, nagradzaną na licznych festiwalach improwizacji. Ostatnim aktem soboty na Improdromie będzie nocne Partyyy Kosmos (zabawia Zorak).

W niedzielę, „dla wytrwałych”, popołudniowy „Impro Jam”.

BILETY jeszcze w sprzedaży:
W przedsprzedaży: 1 dzień – 30 zł / karnet (2 dni) – 50 zł
Od 1 października: 1 dzień – 40 zł / karnet (2 dni) – 70 zł
Bilety dostępne w kasie MCK i w internecie na Bilety24

 

 

 

 

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama