Spotkanie z prof. Włodzimierzem Boleckim

Magdalena Jabłońska
,

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy 24 kwietnia (środa), o godzinie 18.00, zaprasza na spotkanie z prof. Włodzimierzem Boleckim – historykiem, teoretykiem literatury, krytykiem literackim, profesorem w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, wykładowcą literatury polskiej XX wieku na Uniwersytecie Łódzkim.

Prof. Włodzimierz Bolecki opublikował m.in. „Ciemny Staw. Trzy szkice do portretu Gustawa Herlinga Grudzińskiego”, „Pre-teksty i teksty”, „Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu”, „Inny Świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”, „Poetycki model prozy w dwudziestoleciu międzywojennym”, „Rozmowy w Dragonei” (z G. Herlingiem-Grudzińskim), „Polowanie na postmodernistów w Polsce”, „Rozmowy w Neapolu” (z G. Herlingiem-Grudzińskim), „Ciemna Miłość. Szkice o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”, „Wenus z Drohobycza. (O Brunonie Schulzu)”.

Jest autorem opracowań edytorskich m.in. utworów Wacława Berenta, Aleksandra Wata, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, autorem i współautorem scenariuszy filmów dokumentalnych poświęconych m.in. Józefowi Mackiewiczowi, Czesławowi Miłoszowi i paryskiej „Kulturze”. Napisał scenariusz do filmu fabularnego „Ostatni dzwonek” Magdaleny Łazarkiewicz. W 2018 roku ukazała się powieść „Chack. Gracze. Opowieść o szulerach”.

Bydgoskie spotkanie poświęcone będzie patronowi Roku 2019 – Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i połączone z promocją jego książki pt. „Dziennik 1957-1958” (premiera: 23 maja 2018).

Wstęp za okazaniem wejściówek (do odbioru od 17 kwietnia 2019, od godziny 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej).

Spotkanie odbędzie się w siedzibie WiMBP, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki.

opracowanie: Lucyna Partyka

zdjęcie: Magdalena Wiśniewska

materiały nadesłane: Joanna Pawłowska, WiMBP

Reklama