Spotkanie autorskie z Karolem Trammerem „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”

Magdalena Jabłońska
,

Stowarzyszenie Samorządna Bydgoszcz oraz Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zapraszają na spotkanie autorskie z Karolem Trammerem – autorem książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej”, które odbędzie się 11 grudnia 2019 roku, o godzinie 18.30 w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu ul. Gdańska 5 w Bydgoszczy.

Spotkanie będzie poświęcone tematyce kolei lokalnych w regionie bydgosko-toruńskim i możliwości ich rozwoju.
Wstęp wolny!

Wielkie reformy, miliardy z Unii na zrównoważony rozwój, rekordy prędkości pociągów i ilości pasażerów, a tymczasem polskimi kolejami w III RP wciąż jeździ mniej ludzi niż w PRL-u, a najnowszy tabor ma problem z osiągnięciem czasu przejazdów sprzed wojny. Co się stało, że jest tak dobrze, skoro jest tak źle? 

To nie tylko efekt propagandy kolejnych ministrów, dyrektorów i prezesów spółek kolejowych, ale również skutek celowej polityki polskich rządów, niezależnie od opcji politycznej. Polscy decydenci – wbrew światowym trendom i eksperckiej wiedzy – przyjęli sobie za cel likwidację „nierentownej” infrastruktury, odbierając całym miastom i miasteczkom ich „okno na świat”. 

Czy zapaść polskiej kolei była niemożliwa do uniknięcia? Karol Trammer, ekspert w dziedzinie transportu publicznego, nie tylko opisuje kto i jak likwidował polską kolej, ale również wskazuje na polityczne mechanizmy, które sprawiły, że ta piękna katastrofa polskiego kolejnictwa stała się możliwa, a także całkiem naoczne katastrofy jak w Szczekocinach, na stacji Baby, czy w Korzybiu. 

Karol Trammer – absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego teksty i komentarze na temat transportu publicznego ukazywały się na łamach m.in. „Techniki Transportu Szynowego”, „Świata Kolei”, „Nowego Obywatela”, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Tygodnika Przegląd”, „Wspólnoty” oraz biuletynu Biura Analiz Sejmowych „Infos”.

materiały nadesłane: Społeczny Rzecznik Pieszych

Reklama