Spotkania Nieprzypadkowe w Ostromecku

Wiktoria Raczyńska
,

Spotkania Nieprzypadkowe „Oko nigdy nie śpi” to festiwal nietypowy. Właściwie jest jednym, wielkim spotkaniem artystów i naukowców z każdym, kto chce w tym spotkaniu uczestniczyć. To święto sztuki, kultury i kreatywności, tworzone od 5 lat przez Fundację Czarny Karzeł.

Motto tegorocznej edycji “Twarz i maska” sformułował czołowy, polski filozof religii profesor Zbigniew Mikołejko. Zgodnie z tradycją, właśnie wokół idei wiodącej obracać się będą wszystkie festiwalowe wydarzenia.

“Oko nigdy nie śpi” to festiwal wielu sztuk. Łączy performance, literaturę, film, muzykę, sztukę współczesną, a nawet operę. Dzięki temu podczas “Oka” rodzą się nowe idee, koncepcje artystyczne i społeczne.

Główne wydarzenia (Ostromecko)

W niedzielę, 1 lipca o godzinie 19.00 festiwal otworzy się wykładem prof. Zbigniewa Mikołejko o „Twarzy i Masce”. Otwarciu towarzyszyć będą prezentacje i performance Łukasza Owczarzaka, Kuby Elwertowskiego, Britt Al-Busultan, Grzegorza Pleszyńskiego, Petera Alexandra Grodzkiego, Waldemara Malaka i Andrzeja Kaliskiego.

W poniedziałek, 2 lipca, wystąpi znany muzyk Czesław Mozil, który wystawi swój autorski projekt “Czesław Mozil Solo Akt” (Dwór Artusa Toruń).

We wtorek 3 lipca, z uczestnikami spotka się laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale, reżyserka filmów animowanych Izabela Plucińska. Dzień zwieńczy – dokładnie o północy – Oratorium „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ w wykonaniu Chóru Społecznego Czarnego Karła (Ostromecko). Oratorium powstało w oparciu o książkę pisarki Agnieszki Taborskiej.

Podczas festiwalu odbędą się też spotkania autorskie z jedną z najważniejszych postaci polskiej sztuki współczesnej Andą Rottenberg, światowej sławy tancerką i choreografką Krystyną Mazurówną i pisarką Agnieszką Taborską.

W środę, 4 lipca, malarz i performer Grzegorz Pleha Pleszyński zaprosi na finał „Oka”: Antydepresyjną Akademię Dźwięku (Ostromecko), podczas której odbędzie się, m.in., występ Dagi Gregorowicz z grupy Dagadana i Sławomira Szudrowicza z Something Like Elvis.

Program festiwalu obejmuje blisko 30 wydarzeń wykorzystujących różne formy ekspresji.

Dzień „toruński”

„Oko” w tym roku odbywa się w zarządzanym przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, zespole pałacowo-parkowym w Ostromecku (5 km od Bydgoszczy). Na jeden dzień – poniedziałek 1 lipca – festiwal przeniesie się do Torunia.

W Dworze Artusa odbędzie się dyskusja i surrealistyczna gra pt. „Dadaistyczny poker”, w której wezmą udział: Anda Rottenberg, Agnieszka Taborska, prof. Zbigniew Mikołejko, Bogdan Dziworski, Grzegorz Pleszyński i prof. Marcin Giżycki. Po niej goście posłuchają koncertu/spektaklu „Czesław Mozil Solo Act“, a na koniec, o 22.00 rozpocznie się Nocne Zwiedzanie Starego Miasta Torunia, które poprowadzi blogger, dziennikarz i satyryk Jarosław Jarry Jaworski.

Jak wejść na festiwal?

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny, poza koncertem „Czesław Mozil Solo Act”, na który trzeba mieć (też bezpłatne) zaproszenie. W sprawie zaproszeń prosimy o kontakt mailowy: fundacjarozruch@gmail.com

Do ZPP Ostromecko dojechać można z Bydgoszczy PKP Regio i PKS-em; z Torunia autobusami Arriva Bus i łączonym pociągiem PKP/Arriva.

W Pałacu Nowym w Ostromecku można stołować się w Restauracji Pałacowej oraz zwiedzać Pałac Stary z drugą co do wielkości w Polsce, Kolekcją Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbe. Na gości czeka też hotel pałacowy i 40-hektarowy park.

Festiwal organizuje Fundacja Czarny Karzeł z Bydgoszczy. Karzeł tworzy sztukę, kręci filmy i działa społecznie. Fundacja gromadzi wokół siebie ponad 100 osób, a swoje działania kieruje do każdego, kto chce się włączyć w jej prace, nie patrząc na zawód, wykształcenie i rodowód.

Szczegółowe wydarzenia festiwalu „Oko nigdy nie śpi” w Kalendarium portalu.

Reklama