Sposoby myślenia o książce

Marek Tomaszewski
,

Wystawa „Książka żywa” jest kolejną ekspozycją z cyklu organizowanego przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwszy z pokazów – „Grafika gra sztuki” – prezentowany był w bydgoskim muzeum w 2015 roku. Ekspozycja „Książka żywa” obejmuje działalność trzech pokoleń artystów związanych „z książką”.

„Celem wystawy jest przypomnienie, zebranie i pokazanie, jak bardzo różne może być rozumienie formy książki, jak różne bywają na nią spojrzenia, realizacje i koncepcje. (…) Na Wydziale Grafiki warszawskiej akademii, książka zawsze była wyzwaniem wyobraźni, realizowana niemal we wszystkich pracowniach, także malarskich, rysunkowych, multimedialnych. Na wystawie pokazane zostaną różne sposoby myślenia o książce” – informuje autorka koncepcji i kurator wystawy, prof. Dorota Folga-Januszewska.

Kuratorka wystawy podkreśla, że profesorowie, doktoranci i studenci Wydziału Grafiki stanowią grupę twórców, którzy nieustannie eksperymentują. Dodaje, że „ten zespół cały czas stawia sobie pytania i na różne sposoby na nie odpowiada. Zastanawiamy się, jak wygląda sztuka współczesna, gdzie ma swoje granice, rozwinięcia i problemy – a książka jako forma, jako kadrowanie, myślenie narracyjne, w pewnym momencie spacyfikowała sztukę”.

Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym znalazł się też rozdział zatytułowany: Jak artyści myślą o książce? Uczestnicy wystawy odpowiadają na dwa pytania zadane przez kuratorkę: Jak wyobrażasz sobie książkę doskonałą? oraz: Jaką formę w przyszłości będą miały książki?  Jedna z autorek – Magdalena Boffito odpowiedziała: „Książka doskonała nie ma końca. Jest to książka, która rośnie i starzeje się wraz z nami. Nie posiada ostatniej strony. Każda doskonała książka po przeczytaniu zostawia uczucie niedosytu, smutek z powodu zakończenia (…)”.

Barbara Chojnacka, Kajetan Giziński

Wystawa „Książka żywa”, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2, Wyspa Młyńska. Wernisaż wystawy 28 września (godz. 18.00), można ją oglądać do 31 października.

na zdjęciu: Maciej Januszewski, Książka lepiej żeby tytuły nie miała, 2014, książka autorska, druk cyfrowy

Reklama