Sposób na Moniuszkę… i Verdiego

Wiktoria Raczyńska
,

Na wczorajszym (20 stycznia) spektaklu opery „Halka” nagrywane były wejście publiczności i oklaski po zakończeniu przedstawienia.

Dzieło Moniuszki, którego znakomicie przyjęta premiera odbyła się w Operze Nova w 2013 roku, nagrywane jest dla potrzeb DVD, kolejnej w dorobku bydgoskiej opery. Dziś plan nagrań przewiduje uwerturę do „Halki”, jutro sceny z I i II aktu. Sesje nagraniowe pod okiem reżysera, Natalii Babińskiej, potrwają do piątku.

Występują: Halka: Jolanta Wagner, Stolnik: Jacek Greszta, Zofia: Dorota Sobczak, Dziemba: Łukasz Jakubczak, Dudziarz: Szymon Rona. Za pulpitem dyrygenckim – „specjalista od Moniuszki”, Piotr Wajrak.

W sobotę i niedzielę (26 i 27 stycznia) Opera Nova zaprasza na dwa ostatnie spektakle „Halki” w tym sezonie artystycznym.

Repertuar bydgoskiej sceny wzbogaci się za to o inny tytuł z kompozytorskiego dorobku Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Ta polska opera narodowa powróci na afisz w Roku Moniuszkowskim, po 25. latach od poprzedniej premiery, a zrealizuje ją ponownie duet twórców Babińska-Wajrak wraz z autorkami scenografii: Dianą Marszałek i Julią Skrzynecką (obie w ostatnich latach stworzyły dekoracje/kostiumy do kilku baletów z repertuaru Opery Nova), choreografką Anną Hop oraz Martyną Kander, która zaprojektuje kostiumy.

Można powiedzieć, że w najbliższych tygodniach w Operze Nova odbędzie się „festiwal” dzieł tych młodych, acz uznanych i nagradzanych realizatorek, gdyż w pierwszy weekend lutego bydgoska scena zaprasza na operę Verdiego „Rigoletto”, której sceniczną wizję wykreowały Natalia Babińska (reżyseria), Diana Marszałek (scenografia) i Martyna Kander (kostiumy). Kierownictwo muzyczne sprawuje Maciej Figas.

Należy podkreślić pracę reżysera świateł, Macieja Igielskiego, który ma niebagatelny udział w sukcesach wszystkich wymienionych spektakli Opery Nova, a który ponownie współpracować będzie z bydgoską operą przy powstawaniu „Strasznego dworu”.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

zdjęcie: Andrzej Makowski

Reklama