Społeczna łąka zakwitnie przy ul. Kossaka

Magdalena Jabłońska
,

W sobotę, 29 czerwca, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zaprasza wszystkich zainteresowanych do wspólnego sadzenia roślin i tworzenia pierwszej społecznej łąki kwietnej w Bydgoszczy. Start o godzinie 10.00, zbiórka na przystanku Solskiego/Kossaka.

Poza sadzeniem roślin i wysiewem nasion, zajmiecie się także przygotowaniem gleby. Będziecie również ustawiać gazony i sadzić nich byliny – dzięki temu przemiana terenu przy przystanku będzie niemal natychmiastowa. Gazony pozwolą również ochronić świeżo wysiane nasiona przed nielegalnie parkującymi samochodami.

Zalety łąk

Łąka kwietna zawiera mało traw, a wiele gatunków roślin kwitnących. Pierwsze łąki miejskie powstały w Wielkiej Brytanii, a obecnie tworzy się je w parkach, przy ruchliwych ulicach, na rondach, terenach zdegradowanych czy zaniedbanych. Łąki pomagają walczyć ze smogiem i gazami cieplarnianymi, są miejscem do życia wielu owadów (w tym miododajnych), pajęczaków i drobnych zwierząt. Poprawiają bioróżnorodność, pomagają w retencji wody, odbudowują zdegradowaną glebę. Łąki kwietne w przeciwieństwie do trawników, które muszą być regularnie pielęgnowane i koszone, są bardziej ekonomiczne, ponieważ nie wymagają tak częstego koszenia i praktycznie w ogóle nie potrzebują stosowania nawozów czy środków ochrony roślin.

Łąka kwietna kontra idealny trawnik

Moda na idealnie przycięte trawniki spowodowała, że występuje w nich czasem jeden gatunek trawy, a wszelkie “chwasty” niszczy się przy użyciu agresywnych środków chemicznych, co nie wpływa dobrze ani na środowisko, ani na nasze zdrowie – mówi Katarzyna Kociniewska – doktorantka ochrony środowiska, która włączyła się do projektu stowarzyszenia. Taki skoszony trawnik to pustynia dla pszczół, motyli i innych cennych organizmów, a wiele z nich niestety ginie podczas koszenia. Łąka kwietna zmienia swoje oblicze w kolejnych sezonach wegetacyjnych, dlatego w kolejnych sezonach kwitną różne gatunki, a my mamy okazję obserwować jak łąka zmienia kolory, zapachy czy kształty. Często na początku wysiewu łąka nie zachwyca, ale nasiona potrafią przetrwać nawet kilkadziesiąt lat w oczekiwaniu na odpowiednie warunki do wzrostu, by rozwijać się i kwitnąć coraz intensywniej.

Projekt jest realizowany dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Małych Grantów Stowarzyszenia EKO-UNIA.

materiały nadesłane: Społeczny Rzecznik Pieszych

Reklama