Spędź całą niedzielę po bydgosku

Magdalena Jabłońska
,

Ponad pół tysiąca osób weźmie udział w rekonstrukcji wydarzeń sprzed stu lat. Kilkuset chórzystów i statystów, żołnierze w historycznych uniformach, konie, samochody z tamtych lat – to wszystko pomoże nam nawiązać do dni, kiedy Bydgoszcz wróciła do Polski. Miasto zaprasza w niedzielę, o godzinie 14.00 na Stary Rynek.

W niedzielę, 19 stycznia wystylizujcie się na tamtą piękną epokę, przypomnijcie sobie słowa z bydgoskiej gwary, zabierzcie miejską flagę i spotkajcie się na Starym Rynku, o godzinie 14.00. W rekonstrukcji weźmie udział około 500 osób. Pokażcie, co działo się w Bydgoszczy w kilka styczniowych dni 1920 roku. Na choince pojawią się biało-czerwone kotyliony, ratusz zostanie ozdobiony w biało-czerwone flagi. Kilkadziesiąt flag zawiśnie na Starym Rynku i ul. Mostowej. Na Moście Staromiejskim warto też zatrzymać się na chwilę, by obejrzeć wystawę rodzinnych zdjęć bydgoszczan, które powstały w ostatnim stuleciu.

Zabawę rozpoczniecie od odśpiewania piosenki w wykonaniu zespołu Cynamomy – stworzonej specjalnie na tę okazję, bydgoską gwarą. Miasto zaprasza do wspólnego odśpiewania piosenki ulicznej, w której refrenie usłyszycie słowa: „Zmienimy knary na gitary, odbiglujemy ancug stary, spikniemy z Polską się do pary i będzie alehand!”

Na rynku zobaczycie pułki ułanów na koniach, historyczne samochody, zaprzęgi wojskowe, żołnierzy w mundurach różnych pułków oraz gazeciarzy z pamiątkowym wydaniem Dziennika Bydgoskiego z 21 stycznia 1920 roku, którego nagłówki wołały „Cześć! Cześć!” Do Bydgoszczy przyjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Żołnierze w mundurach pojawią się na ulicach naszego miasta już od piątku.

Tego dnia, na Wyspie Młyńskiej odbywać się będzie wyjątkowe spotkanie z historią. W godzinach 12.00-16.00 Miasto zaprasza do obejrzenia wystawy umundurowania powstańczego, broni, własnoręcznego wybijania monet jubileuszowych, zwiedzania szpitala polowego oraz stanowisk artystycznych fotograficznych i pocztowych.

Zaraz po inscenizacji na Wyspie Młyńskiej przygotowano jubileuszowy tort, przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską.

Nieopodal, na ul. Długiej zaparkuje zabytkowy autobus, a w nim specjalna wystawa poświęcona komunikacji miejskiej w Bydgoszczy w latach 1920-2020. Wystawa czynna w godzinach 12.00-16.00. W zabytkowym tramwaju znajdzie się Punkt Werbunkowy do Wojska Polskiego.

Po zjedzeniu pysznego tortu czas na rozgrzanie się podczas tańca – o godzinie 16.00 zabawa taneczna w stylu lat 20-tych na Barce Lemara.

Pełen program obchodów znajduje się tutaj.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama