Ślizgawka jak kryształ lodu

Tomasz Welcz
,

Pewne jest już, że w Bydgoszczy powstanie kryte lodowisko. Miejska ślizgawka ma być gotowa przed zimą przyszłego roku. Ratusz ogłosił przetarg na jej budowę. Obiekt, przypominający kryształ lodu, stanie przy ulicy Toruńskiej, w sąsiedztwie hali „Łuczniczka”.

W budynku znajdą się, między innymi trzy szatnie, z których będą mogli korzystać zarówno łyżwiarze, jak i hokeiści, suszarnia sprzętu hokejowego, wypożyczalnia łyżew wraz ostrzalnią, punkty handlowe, pomieszczenie medyczne, na piętrze zaprojektowano restaurację z oknem widokowym na taflę lodowiska. Trybuny będą mogły pomieścić 300 osób. Na tafli o powierzchni 1779 metrów kwadratowych będzie mogło jednocześnie przebywać 240 osób. Szacowany koszt budowy lodowiska wynosi około 27 milionów złotych.

Obraz2– Naszą myślą przewodnią było to, aby architektura nawiązywała do funkcji obiektu. Efekt staraliśmy się osiągnąć poprzez „zawieszenie” takiej bryły inspirowanej kryształkami lodu. Bardzo ciekawym efektem, widocznym wieczorem będzie podświetlenie zagięć tego kryształu. Elewacja północna to duża szklana powierzchnia, otwierająca się na Brdę – mówi Magdalena Brzezińska biura TBi Architekci, które opracowało projekt bydgoskiego lodowiska.

Obraz3Na całej elewacji dominować będą szkło oraz okładziny w srebrnym kolorze. Budynek będzie się komponował z otoczeniem dwóch istniejących hal sportowych. Płyta lodowiska będzie spełniać wszystkie wymagania International Ice Hockey  Federation, a to oznacza, że będą mogły się tu tez odbywać mecze hokejowe. Jak jednak podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, obiekt ma pełnić przede wszystkim funkcję rekreacyjną i służyć mieszkańcom miasta.

Wielkość obiektu, liczba miejsc na widowni oraz fakt, że przewidziano w projekcie tylko trzy szatnie, wywołał wiele kontrowersji, szczególnie wśród bydgoskiego środowiska hokejowego. Jak twierdzą, taki projekt przekreśla praktycznie szansę na odbudowanie hokeja w mieście.

DSC_0040-Musieliśmy sobie odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie, komu ten obiekt ma służyć. Zrobiliśmy zestawienia porównujące wykorzystanie lodowisk w Sosnowcu i  Toruniu. W obu miastach istnieją drużyny hokejowe z prawidłowym szkoleniem, czyli rozpoczynając od dzieci i młodzieży, kończąc na seniorach. Jak wynika z grafiku w Sosnowcu, lodowisko jest dostępne dla mieszkańców tylko cztery godziny w tygodniu i to w godzinach wieczornych. W Toruniu, gdzie są dwa lodowiska, do dyspozycji mieszkańców jest w miesiącu 30 godzin. W naszej ocenie, łączenie powszechnej dostępności lodowiska dla mieszkańców i jednocześnie budowanie drużyny hokejowej wraz z prowadzeniem właściwego szkolenia, jest niemożliwe – tłumaczy Rafał Bruski.

Jak dodał prezydent, niemożliwe jest także odbudowanie hokeja w Bydgoszczy na bazie jednego lodowiska. – Poza tym nie widzę możliwości wspierania z miejskiej kasy drużyny hokejowej. My sport wspieramy poprzez przekazywanie pieniędzy na całą drabinkę szkoleniową, a nie dla 20 czy 30 osób, które chcą uprawiać jakąś dyscyplinę – mówi Rafał Bruski.

Miasto ogłosiło już przetarg na budowę lodowiska. Powinien on zostać rozstrzygnięty na przełomie maja – czerwca. W tym roku na rozpoczęcie prac zaplanowano w budżecie 15,6 miliona złotych.

W Bydgoszczy Torbyd zamknięto ostatecznie w 2002 roku. Obecnie trwają przygotowania do rozbiórki tego obiektu.

Grafiki: TBi Architekci

Reklama