Skarb z Bydgoskiej Katedry zostanie pokazany w muzeum

Wiktoria Raczyńska
,

Skarb odkopany przez archeologów w Bydgoskiej Katedrze zostanie pokazany na ekspozycji w Muzeum Okręgowym. Na wystawie będzie można zobaczyć wszystkie znalezione przez badaczy przedmioty, w tym ponad 480 cennych monet.

To było niespodziewane odkrycie – 2 stycznia pod posadzką prezbiterium w Katedrze Bydgoskiej archeolodzy znaleźli skarb – ponad 480 monet, w większości złotych i około 200 artefaktów pochodzących z XVII wieku.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego chce ten skarb pokazać. Dlatego jeszcze w lutym otwarta zostanie wystawa, na której znajdą się wszystkie przedmioty i monety znalezione przez badaczy. – Chcemy udostępnić to cenne znalezisko bydgoszczanom i wszystkim, którzy chcą obejrzeć go na żywo – mówi Jarosław Kozłowski z Działu Numizmatyki w MOB. – Dlatego w porozumieniu z konserwatorami zabytków zdecydowaliśmy się na ekspozycję skarbu przed zakończeniem wszystkich prac konserwatorskich. W związku z tym, wiele przedmiotów może jeszcze nosić ślady korozji.

Wystawa zorganizowana będzie w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. Skarb ma zostać pokazany w specjalnie do tego celu przeznaczonej sali, opatrzony odpowiednim komentarzem. Po ekspozycji chętnych oprowadzać będą kuratorzy.

Docelowo, po niezbędnych pracach konserwatorskich, które systematycznie będą prowadzone, przedmioty w odmłodzonej wersji wrócą na wystawę stałą w bydgoskim muzeum.

Skarb został znaleziony 2 stycznia tego roku podczas prac archeologicznych w Bydgoskiej Katedrze. Kosztowności schowane zostały najprawdopodobniej w drewnianej skrzyni z metalowymi okuciami – drewno się nie zachowało. Najstarsza moneta pochodzi z 1570 roku – to dukat węgierski, a najmłodsza – z 1652 roku. Wiele monet pochodzi ze Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, ale są też inne. To, m. in., dwudukaty bite w Gdańsku, dukat bity w Poznaniu i w Toruniu, monety pochodzące z Austrii, ale także monety tureckie. Wśród znalezionych przedmiotów są, m. in., pierścienie, obrączki, wisiory, naszywki, w większości złote czy wysadzane kamieniami. Są także paciorki i dewocjonalia. W sumie – ponad 480 złotych monet i 200 artefaktów.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama