Schronisko dla zwierząt zostanie rozbudowane

Marek Tomaszewski
,

Gabinet weterynaryjny, nowoczesna sala zabiegowa i pooperacyjna – to tylko niektóre z planowanych pomieszczeń, które będą znajdować się w nowej części budynku schroniska dla zwierząt.

– Obecnie w obiekcie, który będzie rozbudowywany, zlokalizowane są boksy dla psów i kotów. Nowa część będzie posiadała wiele pomieszczeń o nowych funkcjach. Na parterze zlokalizowane będą pomieszczenia socjalne i higieniczno-sanitarne dla pracowników schroniska wraz z pralnią, suszarnią oraz małym szpitalem weterynaryjnym z salką operacyjną, przyległą do niego recepcją i salą edukacyjną. Ponadto planuję się zaaranżowanie pokoju pielęgnacyjnego, w którym zwierzęta będą poddawane kąpielom i innym zabiegom pielęgnacyjnym – wyjaśnia Izabella Szolginia, dyrektor schroniska.

Rozbudowany obiekt pozwoli także na prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki takiej formule młodzież będzie mogła nauczyć się opieki nad zwierzętami oraz dowiedzieć, jak powinno traktować się zwierzęta, jak reagować w przypadkach niehumanitarnego ich traktowania oraz jak zapobiegać takim zachowaniom. Wszystko odbywać się będzie w specjalnie przystosowanej sali edukacyjnej.

Na piętrze budynku zlokalizowane będą pomieszczenia biurowe schroniska. Wstępnie na rozbudowę placówki miasto zarezerwowało blisko 1,5 miliona złotych.

Przewidziane jest wyrównanie terenu, nasadzenie drzew, m.in., lipy drobnolistnej, dębu szypułkowego, brzóz i wielu krzewów oraz innych roślin ozdobnych.

Schronisko rozbudowa 2Nowa część obiektu to nowoczesna bryła o zróżnicowanej wysokości z dwuspadowym dachem. Elewacja utrzymana jest w kolorze białym i grafitowym. Duża jej część będzie wykonana z blach w kolorze szarym.

1 marca miasto  podpisało umowę na dofinansowanie, ze środków unijnych, na wdrożenie instalacji odnawialnych źródeł energii na Schronisku dla Zwierząt w Bydgoszczy. Głównym założeniem projektu jest poprawienie efektywności systemu grzewczego oraz ograniczenie konieczności zakupu energii elektrycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w nowej części budynku schroniska. Po zakończeniu projektu (5 lat) panele fotowoltaiczne zapewnią, że schronisko będzie całkowicie samowystarczalne w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną, a przy średniej, zimowej temperaturze powietrza, jaką mamy w ostatnich latach,  pompy ciepła zasilane w dużym stopniu na panelach fotowoltaicznych zapewnią aż  85 proc. zapotrzebowania na ciepło.

Wokół nowego obiektu zaprojektowano także drogę dojazdową, plac manewrowy oraz nowe stanowiska postojowe. Przy rozbudowie schroniska planuje się utworzenie dodatkowych 30 miejsc parkingowych.

– Nowy parking jest niezbędny. Nasze schronisko odwiedza codziennie bardzo wiele osób, zdarzają się sytuacje kiedy nie ma możliwości pozostawienia auta, bo nasze zwierzęta mają aż tylu gości. Mieszkańcy bardzo chętnie wyprowadzają nasze pieski na spacery. Między innymi z tego powodu więcej miejsc parkingowych jest koniecznością – dodaje Izabella Szolginia.

Rozbudowa schroniska przyczyni się przede wszystkim do polepszenia warunków zwierząt, które w nim przebywają, ale także do zapewnienia wolontariuszom, klientom i pracownikom schroniska lepszych warunków pracy i obsługi.

Nowa część budynku schroniska ma być gotowa pod koniec tego roku.

materiał nadesłany: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama