Rzeźba i ceramika Joanny Roszkowskiej w BCS

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy rzeźby i ceramiki Joanny Roszkowskiej „Entropia” 24 sierpnia (piątek) o godzinie 18.00 (wstęp wolny). Wystawa potrwa do 28 września.

Joanna Roszkowska jest absolwentką wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Przez lata była związana ze sztuką użytkową. Od 2015 zaczęła tworzyć swoje pierwsze rzeźby ceramiczne. W jej wczesnych pracach z cyklu „Biomorphic Art” można odnaleźć czystą biologię, skamieliny, organiczne kształty zainspirowane światem natury – siłą żywiołu, koralowcami, cyklem narodzin i śmierci. W wykreowanym przez nią świecie przyroda wymyka się spod kontroli, ogromnieje, ujawnia swoją siłę, wydaje się być obdarzona świadomością.

Najnowsze prace Joanny Roszkowskiej to próba opowieści o świecie, w którym znika człowiek, a wraz z nim wszystkie przejawy jego działań w naturze. Przyroda odradza się z ogromu zniszczenia w mgnieniu oka, chociaż nie ma już oczu, które mogłyby ten proces obejrzeć. Zostaną po nas tony śmieci, ale prędzej czy później i one znikną – wszystko pochłonie przyroda – po najstarszych cywilizacjach pozostały głazy, przynależne ziemi i z niej pochodzące.

Autorka zadaje pytania: czy jesteśmy skazani na zniknięcie? Co po nas pozostanie?

Wystawa to przekrój prac z ostatnich trzech lat. Poza ostatnimi, bardziej geometrycznymi formami zawiera także rzeźby z cyklu „Biomorphic Art” oraz „Nomady”. Uzupełnieniem rzeźb są obrazy. Tu również w specyficzny dla siebie sposób artystka nawiązuje do natury. Najczęściej są to elementy natury w makro-interpretacjach, ich fragmenty, które po przeniesieniu na obraz stają się abstrakcją.

Bilety (poza dniem otwarcia): normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł.

materiały nadesłane: Natalia Pichłacz, Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego, ul. Jagiellońska 47.

Reklama