Rzeka Muzyki popłynie po raz piąty

Marek Tomaszewski
,

Piosenka autorska, jazz, flamenco, specjalny koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – przez całe lato na scenie nad Brdą w amfiteatrze Opery Nova będą się odbywały koncerty w ramach piątej już edycji Rzeki Muzyki.

– To już piąta Rzeka Muzyki i mamy nadzieję, że nasz tegoroczny program  będzie na piątkę. Zaprosiliśmy artystów wyjątkowych, dzięki którym mamy nadzieję połączyć przeszłość z przyszłością – mówi Jacek Pawlewski, realizator koncertów.

Jako pierwsza, w koncercie pt. „Ważne piosenki”, 1 lipca zaprezentuje się grupa Raz Dwa Trzy. Muzycy są laureatami siedmiu Fryderyków i wielu nominacji do tej prestiżowej nagrody.

Każdego roku w koncertach Rzeki Muzyki występują stypendyści prezydenta Bydgoszczy. Nie inaczej będzie w tym roku. Na scenie zaprezentują się Hanna Okońska-Ratajczak (sopran), Łukasz Ratajczak (tenor) i Artur Pilch (fortepian) w koncercie „Sopran w duecie”. Scenariusz koncertu przybliży widzom sylwetki światowej sławy śpiewaczek, takich jak Martha Eggerth, Maria Callas czy Ada Sari.

15 lipca – Kraków Street Band – formacja, która stała się muzyczną wizytówką polskiej sceny bluesowo-jazzowej. Tworzą ją profesjonalni muzycy, działający na co dzień w ramach innych projektów muzycznych, ale znajdują czas na wspólne koncertowanie. W programie znajdą się m.in. wybrane utwory z obu płyt zespołu i nie tylko.

Z kolei 22 lipca na scenie zaprezentuje się Joanna Dark, wokalistka znana między innymi z występów w musicalu „Metro”. 29 lipca – Saksofon na fali” – koncert Tomasz Wendt Quartet. Saksofonista Tomasz Wendt jest laureatem nagrody Fryderyk 2017.

DSC_1106– Na 5 sierpnia zaplanowany został szczególny koncert, którym chcemy uhonorować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – zapowiada Jacek Pawlewski.

Z tej okazji wydana została specjalna płyta winylowa z archiwalnymi nagraniami utworów m.in. Fryderyka Chopina, J. I. Paderewskiego. – Chcemy w ten sposób nawiązać do historii muzyki – dodaje Jacek Pawlewski.

Przed bydgoską publicznością wystąpi młody, utalentowany pianista Jakub Kuszlik. Zaprezentuje m.in. utwory Jana Ignacego Paderewskiego. Kuszlik jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Swoje umiejętności doskonalił także na warsztatach prowadzonych przez m.in. Arie Vardi, Kevina Kennera, Bernda Goetzke, Bruno Canino. Zdobył m.in. II nagrodę na Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

12 sierpnia – bard i aktor Jan Jakub Należyty. 19 sierpnia – na scenie na rzece zabrzmią ogniste, hiszpańskie rytmy. Flamenco zaśpiewa Magda Navarette, wokalistka, tancerka, producentka muzyczna.

Na zakończenie V edycji rzeki Muzyki – 26 sierpnia – będzie okazja usłyszeć Kapelę ze Wsi Warszawa. To laureaci kilku Fryderyków, nominowani do nagrody Grammy.  Na repertuar zespołu składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo, ale są także zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

– Już nie mogę się doczekać– mówi Malwina Bielicka, która po raz kolejny poprowadzi koncerty na scenie nad Brdą. – Mamy wspaniałą publiczność. Kiedy w ubiegłym roku w programie znalazło się tango, wiele par tańczyło do muzyki. Tym razem jest flamenco i jestem ciekawa, czy również ktoś się odważy zatańczyć.

Jak zapowiada Łukasz Krupa, dyrektor Biura Promocji, oprócz niedzielnych koncertów przez cały lipiec i sierpień, miasto przygotowuje także poniedziałki ze spektaklami teatralnymi oraz kabaretowe czwartki (po 2 w lipcu i w sierpniu) oraz w trzy piątki koncerty w ramach Rzeki Muzyki Młodych. Na razie nie wiadomo jeszcze, jacy artyści przyjadą do Bydgoszczy.

RZEKA MUZYKI 2018
1 LIPCA –  RAZ DWA TRZY
8 LIPCA – SOPRAN W DUECIE, Koncert Stypendysty Miasta Bydgoszczy: HANNA OKOŃSKA – RATAJCZAK ( sopran), ŁUKASZ RATAJCZAK ( tenor), ARTUR PILCH – fortepian
15 LIPCA – KRAKÓW STREET BAND
22 LIPCA – JOANNA DARK
29 LIPCA – TOMASZ WENDT QUARTET
5 SIERPNIA – JAKUB KUSZLIK – PADEREWSKI NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
12 SIERPNIA – JAN JAKUB NALEŻYTY 
19 SIERPNIA – MAGDA NAVARETTE
26 SIERPNIA – KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Reklama