Rusza XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego

Wiktoria Raczyńska
,

Dzisiaj, 10 listopada 2019 roku, rozpoczyna się XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego (10-24 listopada 2019). Solistą koncertu inauguracyjnego będzie Nikita Mndoyants, zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w 2007 roku, który zagra z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. Paderewskiego.

23 listopada 2019, w oczekiwaniu na werdykt jury wystąpi Krzysztof Herdzin, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego i Katarzyny Popowej-Zydroń, prezentując jazzowe aranżacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego.

Inaugurację konkursu poprzedził wernisaż wystawy „Paderewski Superstar”, który odbył się dwa dni temu, 8 listopada, do zobaczenia w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (ul. Szymanowskiego 3).

Prezentowana wystawa ma na celu ukazanie sylwetki Paderewskiego z perspektywy masowego odbiorcy z przełomu XIX i XX wieku oraz podkreślenie ogromnej skali jego światowej popularności. Organizatorzy mają nadzieję, że stanowić będzie zachętę do indywidualnego pogłębiania wiedzy na temat tego niezwykłego człowieka, wielkiego artysty i patrioty, który „rzucił świat na kolana”. Prezentowane zdjęcia, wycinki prasowe, dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Teatralnego w Warszawie, Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I. J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ oraz Library of Congress.

XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego będzie w całości transmitowany w Internecie.

Program:

10 listopada 2019. godzina 15.00

Losowanie kolejności występów uczestników konkursu

sala koncertowa Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego

Bydgoszcz, Gdańska 20

KONCERT INAUGURACYJNY

10 listopada 2019 2019, godzina 17.00

sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego

dyrygent – Kai Bumann

przy fortepianie – Nikita Mndoyants,

zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego (Bydgoszcz, 2007)

KONCERT LAUREATÓW

24 listopada 2019, godzina 17.00 

sala koncertowa Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego Paderewski

materiały nadesłane: Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego

Reklama