Rusza V. edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”

Magdalena Jabłońska
,

„Finansoaktywni” to program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Misja tegorocznej edycji brzmi: „Rozumiemy podatki”.

Uczestnicy programu mogą wygrać nagrody rzeczowe i wycieczkę do Warszawy. Czym są podatki? Co dzięki nim zyskujemy i dlaczego je płacimy?

Dzięki materiałom dydaktycznym opracowanym przez specjalistów uczniowie zrozumieją tę pozornie trudną tematykę. Dowiedzą się, dlaczego podatki są najważniejszą częścią budżetu państwa i poznają związek między płaceniem podatków, a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych czy opieki zdrowotnej.

Uczniowie mogą także wziąć udział w konkursie. Ich zadaniem będzie stworzenie filmu „Tropem podatków w mojej okolicy”. W materiale, wykorzystując dowolną formę (reportaż, talk show, sonda uliczna, itp.), pokażą, jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w ich otoczeniu i codziennym życiu oraz wskażą, co dodatkowego zyskaliby, gdyby wszyscy płacili podatki. Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze filmy. Nagrodą dla nich będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz smartwatche i słuchawki bezprzewodowe, zaś nauczyciele – ich opiekunowie – otrzymają tablety.

– Skąd nastolatkowie mają wiedzieć dlaczego płacenie podatków jest ważne i że podatki budują ich przyszłość. To dla nich odległe i skomplikowane tematy. Tymczasem efekty płacenia podatków mogą dostrzec na każdym kroku. Mało tego – z efektów tych korzystają na co dzień. To ważne, aby mieli świadomość z czego finansowane są drogi, szkoły, obiekty sportowe, parki, place zabaw czy oświetlenie ulic. Dlatego zapraszamy szkoły do przyłączenia się do pełnej wyzwań misji „Finansoaktywni”. Udział w programie to dostęp do bezpłatnego zestawu edukacyjnego, dzięki któremu nauczyciel może przeprowadzić ciekawą i nietypową lekcję oraz możliwość udziału w konkursie z nagrodami. Zadbajmy o edukację finansową młodego pokolenia, to zaprocentuje w przyszłości – zachęca do udziału w programie Magdalena Swoboda-Młynarczyk zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji .
Jak wziąć udział w programie?

Do programu „Finansoaktywni” mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj. Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez grono specjalistów. Dostępnych jest 525 zestawów. W razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.

Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pacy dla uczniów, film edukacyjny i prezentację Power Point (materiały są w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu) oraz materiały pomocnicze: plakat, zestaw karteczek post-it, teczki na materiały i długopisy.

Etapy konkursu

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach przygotowują film konkursowy. Zgłoszenie do konkursu następuje przez wypełnienie formularza konkursowego tutaj.

W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 13 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace i otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Maciejem „Sheo” Ejsmontem.

materiały nadesłane: Małgorzata Grzegolec

Reklama