Rusza przetarg na halę targową

Magdalena Jabłońska
,

Miasto ogłosiło przetarg na remont konserwatorski hali targowej. Nowa hala ma pełnić po rewitalizacji przede wszystkim funkcje gastronomiczno-handlowe. Jej aranżacją po remoncie zajmie się operator, który wyłoniony zostanie w drodze konkursu po wakacjach. W hali będzie mogła pojawić się antresola.

– To kolejny krok w drodze do przywrócenia świetności salonowi miasta – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Jest on coraz częściej odwiedzany przez turystów i bydgoszczan spędzających tu swój wolny czas. Ten pozytywny trend na pewno wzmocni elegancki Stary Rynek, atrakcyjne przestrzenie w Młynach Rothera i jeszcze więcej wydarzeń kulturalnych w odbudowanym Teatrze Kameralnym. Nie mam wątpliwości, że w takim sąsiedztwie odrestaurowany zabytek wynajmowany na preferencyjnych warunkach wzbudzi duże zainteresowanie przedsiębiorców, którzy przygotują ciekawą ofertę.

Zakres prac konserwatorskich jest rozległy. Obejmuje między innymi remont dachu. Wymiany wymaga część dachówek, blach, rynien, świetliki. Zaplanowano wymianę części więźby w budynku biurowo-handlowym. Sporo prac planowanych jest przy ceglanych murach – konieczna jest naprawa pęknięć, wymiana uszkodzonych cegieł, wymiana spoin, remont gzymsów i profili. Mury mają być też lepiej zabezpieczone przed chłonięciem wilgoci. Cegły zostaną oczyszczone. Prace będą prowadzone również przy izolacji ścian piwnic. Odnowione zostaną tynki, które uległy zawilgoceniu. Większość boksów o konstrukcji drewnianej z elementami stalowymi w centralnej części hali zostanie rozebrana, tworząc miejsce pod nowe funkcje. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Wstępnie zakłada się, że prace konserwatorskie potrwają około 11 miesięcy. Przy wyborze wykonawcy ratusz będzie kierować się ceną oraz długością gwarancji. Zależy im, by została wydłużona do 7 lat.

Wiekowa hala wróciła pod skrzydła miasta z końcem 2016 roku. W ubiegłym roku rozpoczęły się przygotowania do jej remontu. Powstała niezbędna dokumentacja techniczna i ekspertyzy. W drodze konsultacji społecznych określono sposób wykorzystania wyjątkowego gmachu w salonie miasta. Będzie on pełnił przede wszystkim funkcje gastronomiczne i handlowe. Jej aranżacją po remoncie zajmie się operator, który wyłoniony zostanie w drodze konkursu po wakacjach. Będzie mógł on wykorzystać projekty studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, którzy współpracowali z Plastykiem Miasta tworząc swoje prace dyplomowe. W hali na etapie aranżacji wnętrza dopuszczono możliwość budowy antresoli.

Historia hali targowej w pigułce

· 1904 – rozpoczęcie budowy, którą prowadziły wyłącznie miejscowe firmy i rzemieślnicy. Budowla miała podnieść standardy higieniczne w handlu artykułami spożywczymi

· 1906 – otwarcie hali z 96 stoiskami. Od strony ul. Podwale znajdowały się też mieszkanie dla inspektora hali, gabinet lekarza weterynarii i komisariat policji. Wewnątrz stworzono miejsce dla 96 stoisk

· 1924 – zarządzanie halą przejmuje Dyrekcja Rzeźni Miejskiej. Było wówczas 66 jatek (stoisk z mięsem) i 14 stoisk z basenami dla ryb. W piwnicy sprzedawano drób i nabiał

· 2010 – zakończenie przez poprzedniego właściciela obiektu BSS „Społem” remontu elewacji. Odnowiono wówczas m.in. kartusz z herbem Bydgoszczy

· 2016 – przejęcie obiektu przez miasto i rozpoczęcie działań związanych z rewitalizacją gmachu (ekspertyzy, projekt budowlany)

· 2018 – początek remontu konserwatorskiego

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama