Rusza nowy sezon roweru aglomeracyjnego

Marek Tomaszewski
,

560 nowych rowerów, stacje ulokowane także w Fordonie, na Bartodziejach, Górzyskowie, Glinkach i elastyczna umowa dająca możliwość rozbudowy systemu o jeszcze więcej stacji. W sobotę (31 marca) rozpoczyna się kolejny sezon Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego.

Wszystkie nowe urządzenia są jeszcze sprawdzane przez pracowników Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, ale operator Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego, firma BikeU, nie czekając na zakończenie tych procedur w sobotę zacznie wyposażać stacje w rowery, które będzie można już wypożyczać.

Najwięcej, bo aż 12 nowych stacji pojawiło się w Fordonie. Trzy  z nich zlokalizowane są  w obrębie przystanków linii tramwajowej (Korfantego, Andersa, Wolna). Kolejne powstały na Rynku w Starym Fordonie, przy ul. Jarużyńskiej na  os. Tatrzańskim, przy ul. Skarżyńskiego na os. Szybowników, przy ul. Bołtucia na os. Bohaterów, przy ul. Teski na os. Przylesiu, przy UTP na ul. Kaliskiego, przy ul. Brzechwy na os. Bajka oraz Swobodnej na  os. Nad Wisłą. Stacje powstały też na Górzyskowie (Gnieźnieńska-Gołębia), Glinkach (Boya-Żeleńskiego-Komuny Paryskiej),  Bartodziejach (Kołobrzeska-Koszalińska) i w rejonie ronda Kujawskiego, które w najbliższych latach zmieni się w jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych.

Nowe lokalizacje zostały skonsultowane ze środowiskami rowerowymi oraz zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy. Warto podkreślić, że zamówienie  skonstruowano w sposób pozwalający na znaczną rozbudowę  systemu w trakcie trwania umowy. Umożliwi to stworzenie nowych stacji na Czyżkówku i Osowej Górze po zakończeniu trwającej rozbudowy ul. Grunwaldzkiej. Planowane jest dalsze funkcjonowanie stacji sponsorskich przy Atosie na Okolu i sklepie IKEA w Brdyujściu. Nowy system BRA  w tym roku tworzyć będą 51 stacje (plus sponsorskie)  oraz 560 nowych pojazdów.

csm_BRa2b_cc3ad2a525Wszystkie rowery są  zupełnie nowe. Dodatkowo 225 jednośladów jest wyposażonych w tzw. wałek Cardana. Są to rowery całkowicie pozbawione łańcuchów. W nowym sezonie zmieniła się kolorystyka stacji oraz niektórych elementów rowerów takich jak koszyki.

20 minut jazdy rowerem miejskim jest nadal bezpłatne. Z kolei godzina jazdy kosztuje złotówkę. By korzystać z systemu konieczne jest zarejestrowanie się na stronie internetowej www.bra.org.pl. Wymaga to akceptacji regulaminu oraz wpłacenia 10 zł (jednorazowa, bezzwrotna opłata inicjalna) na osobisty rachunek klienta. Po rejestracji nadawany jest LOGIN i PIN (są wysyłane e-mailem i SMS-em). Opłata za korzystanie z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego jest pobierana automatycznie z osobistego rachunku klienta.

W ciągu 3 lat funkcjonowania systemu  jednoślady były wypożyczane 1,4 miliona razy. Taka liczba wypożyczeń to jeden z najlepszych wyników w Polsce. Na funkcjonowanie miejskiego roweru Bydgoszcz zagwarantowała na najbliższe 3 lata do 8,2 mln zł. System będzie funkcjonować zawsze od wiosny  do jesieni (do końca listopada).

Więcej informacji na stronie www.bra.org.pl; infolinia – 52 523 28 00, e-mail: bok@bra.org.pl, zgłaszanie usterek SMS-em – 799 448 002.

materiał: Urząd Miasta Bydgoszczy, zdjęcia: materiały prasowe

Reklama