Rusza konkurs na zagospodarowanie Hali Targowej

Wiktoria Raczyńska
,

Remont Hali Targowej jest na półmetku. W poniedziałek rusza konkurs na operatora obiektu. Kryterium głównym będzie pomysł na zagospodarowanie i prowadzenie działalności, cena oraz doświadczenie.

– Hala Targowa zlokalizowana w samym sercu miasta to bardzo ważny element bydgoskiej Starówki. Ten zabytkowy obiekt przez wiele lat stał niewykorzystany i niszczał. Dzięki decyzji Rady Miasta udało nam się wykupić budynek. Konsekwentnie staramy się dać Hali Targowej nowe życie – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – W poniedziałek zostanie ogłoszony przetarg na zagospodarowanie tej przestrzeni przy narzuconych już po części przez nią funkcjach. Chcemy, aby prowadzona tutaj była działalność gastronomiczna i handlowa, a część tego wyjątkowego miejsca służyła mieszkańcom dzięki organizacji otwartych wydarzeń kulturalnych. To szerokie pole do popisów dla tych, którzy chcą uczynić z tego miejsca przestrzeń tętniącą życiem.

Projekty, a tym samym operatorów oceni 14-osobowa komisja. Przyszły dzierżawca przejmie zarządzanie tym miejscem na 9 lat i 11 miesięcy. Kryterium głównym będzie koncepcja zagospodarowania i prowadzenia działalności (50% oceny), cena (40%) oraz doświadczenie tych, którzy chcą tym obiektem zarządzać (10%).

– Czas na zastanowienie się i przygotowanie koncepcji wraz z wizualizacjami to cztery miesiące. Konkurs chcemy rozstrzygnąć w czerwcu. Zwycięski podmiot będzie mógł już wtedy rozpocząć przygotowania do tego aby, jak najszybciej ten obiekt zyskał swoją świetność. Wykonawca realizuje prace zgonie z terminem. Kto widział już, między innymi, miedzianą blachę na wieżyczkach wie, że efekt będzie imponujący – dodaje Rafał Bruski.

– Rada ds. Estetyki Miasta od samego początku uczestniczy w kształtowaniu tej przestrzeni. Muszę przyznać, że bardzo dobrze się stało, że hala trafiła w ręce miasta. To gwarantuje nam, że będzie pełniła właściwą funkcję w centrum. Cieszy mnie również to, że zyskujemy kolejny estetyczny obiekt w przestrzeni miejskiej i kształtujemy ją właśnie tak, jak powinna wyglądać – mówi przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta, prof. Dariusz Markowski.

– W gastronomii decydujące są trzy czynniki – lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – dodaje Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia. – Jesteśmy w fantastycznym miejscu, na skrzyżowaniu tras gastronomicznych. Bardzo cieszę się z tego, co już na etapie wstępnym udało się wypracować. Zachowaliśmy funkcję handlową. Ten obiekt powinien opierać się na trzech filarach – na wspomnianej już gastronomii, która generować będzie duże przychody, na handlu, który pozwala także sprzedawać produkty regionalne i na świetnym centrum kulturalnym.

Termin zakończenia prac przewidziany jest na początek sierpnia 2020 roku.

– Wykonano już około 50 procent robót przewidzianych w umowie. W tej chwili trwa wymiana połaci dachu z naprawieniem więźby dachowej włącznie. Od zewnątrz wykonujemy pełną konserwację zabytkowych ścian. Została nam jeszcze piwnica, demontaż pozostałych boksów, izolacja całego budynku i spinanie od wewnątrz starych ścian zabytkowych – opisuje zakres robót kierownik budowy, Grzegorz Lorek.

W poniedziałek, 3 lutego zostanie ogłoszony konkurs na operatora Hali Targowej. Od zainteresowanych podmiotów oczekuje się przedstawienia spójnego i estetycznego charakteru stoisk i szyldów oraz wystroju nawiązującego do historii miasta. Będzie to główne kryterium w konkursie o większym znaczeniu niż cena czynszu dzierżawnego.

W nowej Hali Targowej istnieje możliwość realizacji antresoli, po obu stronach obiektu, co sprawi, że będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Na oferty ratusz czeka do końca kwietnia. Według szacunków prezydenta, Hala Targowa zacznie służyć mieszkańcom za około półtora roku.

Kolejnym etapem będzie zaaranżowanie wnętrza przez dzierżawcę.

Przy ul. Magdzińskiego uporządkowywany jest również teren po byłym targowisku. Ratusz chce by w przyszłości teren ten został sprzedany, a inwestor wybudował w przeciągu 3 lat od sprzedaży obiekt w zabudowie pierzejowej z funkcjami przewidzianymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dzięki tej inwestycji to miejsce mogłoby stać się architektoniczną perłą Starówki.

Reklama