Rusza festiwal muzyki etno i folk Ethniesy

Wiktoria Raczyńska
,

Najciekawsze zespoły prezentujące muzykę tradycyjną z Polski i zagranicy, a wśród nich Babadag, 5’nizza czy Gulaza, do tego warsztaty śpiewu, tańca i spotkania dla dzieci – rozpoczyna się 7 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i „Ethniesy”.

Festiwal otwiera niezwykły skład koncertowy: Kust, Babadag, kakofoNIKT, Chór WSJO Canto-Cantare. Zespół Kust zaprezentuje muzykę opartą na słowiańskich pieśniach obrzędowych. Z kolei kakofoNIKT od dwunastu lat porusza się na styku free improvisation, noise, industrial, field recording, tzw. muzyki konkretnej czy elektronicznej , instalacji i działań audiowizualnych oraz performatywnych.

Każdy dzień Ethniesów to nowe, naprawdę interesujące doznania muzyczne. 15 marca czekają bydgoszczan koncerty WoWaKin Trio, które specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją, a także Janusz Prusinowski Kompania i izraelskiej Gulazy. 16 marca, w sobotę, zagrają gwiazdy – Kapela Timingeriu i ukraińska, kultowa, 5’nizza.

Ostatniego dnia Ethniesów, w niedzielę 17 marca na widzów czeka spektakl i muzyka czyli „Mistrz Manole” – legenda rumuńska.

Festiwal Ethiesy to nie tylko muzyka. To także spotkanie z obrzędami i rytuałami, szeroko rozumianą tradycją. Warsztaty śpiewacze poprowadzi Adam Strug.

Podczas tegorocznych Ethniesów odbędą się też niezwykłe warsztaty inspirowane książką „Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach”, w których udział zapowiedziała autorka książki – . Wraz z nią będziecie wspólnie odkrywać tajemnice natury, poznawać źródła tradycji i tajemnice naszych przodków. Na zajęciach dzieci i seniorzy wykonają swój własny magiczny zegar – kalendarz, który będzie prawdziwą inspiracją na cały rok i który będzie można uzupełniać o wiedzę zdobytą podczas warsztatów.

Poza tym w ramach Festiwalu odbędą się warsztaty muzyczne i taneczne oraz „literackie oblicze festiwalu” – Biblioteka Ethniesów. W jej ramach (oraz w ramach projektu Ukraińska Linia Kultury w MCK) spotkanie z Juliją Stachiwską („Wszystkie możliwe rzeczy”) i Szymonem Żuchowskim („Litanie czarnodziurskie”).

Jak i gdzie kupić karnety i bilety na Ethniesy?

KARNETY: 120 zł
Bilety pojedyncze:
na koncerty 14.03.2019 – 30 zł
na koncerty 15.03.2019 – 30 zł
na koncerty 16.03.2019 – 70 zł
na koncerty 17.03.2019 – 10 zł

Wstęp na wernisaż i spotkanie literackie wolny.

na zdjęciu: Kapela Timingeriu

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama