Rusza budowa Astorii

Magdalena Jabłońska
,

W poniedziałek (30 lipca) podpisana została umowa na budowę „nowej Astorii”. Olimpijski basen, przystań kajakowa oraz projektowana część otwarta ma znów zachęcać do wypoczynku w sercu miasta, blisko brzegu Brdy. Wygląd zewnętrzny budynku uwzględnia uwagi Rady ds. Estetyki Miasta.

– Środowisko pływackie jest bardzo zadowolone z budowy nowej Astorii, dzięki temu będzie można zatrzymać zawodników, którzy po maturze uciekali trenować do innych miast. Ważne jest, że nie trzeba będzie wyjeżdżać na zgrupowania pływackie bo będziemy mieli własne, wspaniałe warunki do treningów – wyjaśniał Sławomir Gawinecki, członek zarządu Kujawsko – Pomorskiego Związku Pływackiego.

– Budujemy nowe centrum sportu i rekreacji nie tylko z myślą o stworzeniu atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Astoria to również miejsce, które budzi wielki sentyment. To jeden z pierwszych obiektów rekreacyjnych w takiej skali, które powstały w Bydgoszczy. Zamierzamy otworzyć Astorię w zupełnie nowej formule. Basen olimpijski pozwoli nie tylko na treningi najlepszym sportowcom. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom będzie on szeroko udostępniany mieszkańcom. Wkrótce zlecimy też stworzenie atrakcyjnej przestrzeni zewnętrznej na pozyskanych terenach, które ciągną się od ul. Królowej Jadwigi, aż do ul. Unii Lubelskiej. Takie miejsca pozwalają przyciągać turystów oraz zyskujemy możliwość organizowania imprez i zawodów na najwyższym poziomie.

Budowa nowej Astorii pochłonie 99,5 mln złotych. Przetarg na to zadanie wygrało konsorcjum stworzone przez firmę Alstal. Umowę w imieniu wykonawcy podpisał Dawid Osmólski, dyrektor ds. sprzedaży. – 1 sierpnia przejmujemy plac budowy i mamy 18 miesięcy, by zrealizować w pełni prace budowlane. To najpiękniejszy tego typu i najbardziej funkcjonalny obiekt w Polsce. Zastosowano w nim szereg bardzo nowoczesnych rozwiązań. – tłumaczy.

Podczas konferencji obecny był także dwukrotny medalista olimpijski, zarządzający obiektem Astorii – Dariusz Białkowski, który podkreślił, że powstanie nowego kompleksu jest bardzo potrzebne nie tylko dla sportowców, ale i dla całego społeczeństwa.

Olimpijskie rozmiary

Nowy obiekt przy ul. Królowej Jadwigi ma pełnić funkcję sportowo-rekreacyjną. Powstanie w nim, między innymi, 10-torowy basen o wymiarach olimpijskich o długości 50 m i szerokości 25 m. Będzie wykorzystywany przede wszystkim z myślą o treningach sportowych klubów pływackich, a także uczniach bydgoskich szkół. W nowej Astorii będą mogły odbywać się zgrupowania klubów sportowych i różnego rodzaju zawody. Basen z miejscowo przegłębionym dnem do 6 m (na odcinku 12 m), wyposażony będzie w ruchomy pomost, który w zależności od potrzeb będzie dzielił go na dwa mniejsze baseny. Jedna z części będzie wyposażona w ruchome dno, które umożliwi zmianę jego głębokości (od 0 do 210 cm) oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch strefach. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, basen będzie można podzielić na cztery części o różnych głębokościach, gdzie będą mogły odbywać się jednocześnie różne rodzaje zajęć. Przy takim rozwiązaniu basen typowo treningowy stanie się też miejscem rekreacji dla mieszkańców (np. poprzez wydzielenie płytkich stref do gier wodnych, zajęć aerobiku w wodzie itp.), a także miejscem treningu dla nurków (w tym służb ratowniczych).

Widownia basenu liczyć będzie około 450 miejsc. W kompleksie funkcjonować będą, m.in., hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Warto podkreślić, że będzie to pierwszy basen olimpijski w regionie. Ostateczny wygląd budynku uwzględnia też uwagi Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta. Miasto wnioskowało o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 50 mln złotych. Uzyskało wsparcie o połowę niższe od zakładanego. Jednak, dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta, można było zwiększyć środki na wkład własny inwestycji.

Zgodnie z harmonogramem finansowania inwestycji, zaproponowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, przedsięwzięcie zostanie zrealizowane do 2020 roku.

Na podstawie uwag bydgoszczan zgłoszonych w ubiegłym roku powstaje też koncepcja zagospodarowania terenów przyległych i wprowadzenia tam bogatej oferty rekreacyjnej. Podstawą jest funkcjonowanie basenu odkrytego, który ma pełnić funkcję miejskiego kąpieliska. Przed rozpoczęciem prac projektowych miasto pozyskało też niezbędne tereny prywatne.

Kolejne baseny na osiedlach

Basen „Astorii” to tylko jeden z kilku obiektów, które powstaną w Bydgoszczy w najbliższych latach. Trwają prace budowlane przy budowie basenu na Kapuściskach. Termomodernizacja Pałacu Młodzieży obejmuje również szereg robót przy basenie. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie obiektu przy Zespole Szkół nr 28 na osiedlu Tatrzańskim – będzie to również duży 3-kondygnacyjny obiekt z dużą liczbą atrakcji. W przyszłym roku planowane jest natomiast rozpoczęcie budowy obiektu na Miedzyniu przy Zespole Szkół nr 8. Po tej inwestycji planowana jest też budowa pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 na osiedlu Leśnym. W ostatnich latach otwarto natomiast nowy basen na Błoniu oraz zmodernizowany obiekt na Bartodziejach. Warto podkreślić, że kolejność budowy basenów to wynik konsultacji z mieszkańcami Bydgoszczy. Zrealizowane zostaną wszystkie zadania.
Baseny zostały zaplanowane na osiedlach z największą liczbą mieszkańców, na których do tej pory nie funkcjonowały pływalnie. Poza tym nowe lokalizacje uwzględniają między innymi liczbę dzieci korzystających z zajęć na pływalni oraz odległości szkół od innych basenów na terenie miasta.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama