Rumba zakochanych w mieście miłości

Wiktoria Raczyńska
,

Chełmno, oddalone od Bydgoszczy zaledwie o około 50 km, obchodzi walentynki w sposób szczególny. To właśnie w tym mieście w kościele farnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przechowywane są, złożone w kosztownej puszce, osłoniętej szybą, relikwie św. Walentego (fragment czaszki), patrona zakochanych.

Jedna z legend głosi, że powodem jego stracenia było potajemne udzielanie ślubów wojownikom z ich wybrankami, którzy z wdzięczności zaczęli świętować dzień śmierci męczennika, czyli 14 lutego. Relikwiarz podobno słynie z cudów. W specjalny ołtarz, zbudowany na tę okoliczność, wbudowany jest obraz, który przedstawia ścięcie męczennika. Pod nim należy szukać wspomnianej szybki, którą niektórzy całują, aby doświadczyć cudu.

Chełmiński relikwiarz odrodził się, kiedy z Zachodu przybył zwyczaj obchodzenia walentynek. W 2002 roku, po prawie 200 latach, ponownie został wystawiony na światło dzienne dla wszystkich, którzy, mimo zimowej aury, zjeżdżają do tego średniowiecznego miasta, aby poczuć prawdziwy klimat tego święta. Chełmno, razem z Toruniem, to także najstarsze miasto (prawa miejskie nabyło w 1233 roku) w północnej Polsce. Położone jest na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na okolicę.

Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki, zachowało się tutaj siedem gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic z XVIII-XIX wieku. 20 kwietnia 2005 roku Stare Miasto zostało wpisane na listę Pomników Historii. Zabytki Chełmna znajdują się również na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Wspomniany ratusz jest już przygotowany do obchodów Dnia Zakochanych. Na jego froncie widnieje ogromnych rozmiarów napis „Walentynki”. Budynek, przebudowany z gotyckiego XIII-wiecznego, z rozbudowaną attyką jest jednym z najcenniejszych zabytków renesansu w północnej Polsce. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Ziemi Chełmińskiej z pamiątkami po pracującym w tamtejszym szpitalu Ludwiku Rydygierze, chirurgu, który w 1880 roku przeprowadził w Chełmnie pierwszą w Polsce operację częściowego wycięcia żołądka.

A wracając z tej podróży w historię do teraźniejszości Bydgoszcz nie umywa się do tego, co z racji odpowiedzialności za tradycję zaserwuje już od rana prawdziwie zakochane Chełmno.

Od godziny 9.00 można już przybywać na Jarmark św. Walentego. Cały dzień można też spotykać się przy relikwii św. Walentego, a między 12.00 a 16.00 istnieje możliwość zwiedzania za darmo kościoła z przewodnikiem.

O 15.30 rozpocznie się konkursowy koncert finałowy laureatów VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Miłosnej. O 17.00 wszyscy chętni zgromadzeni na rynku podejmą próbę bicia rekordu Guinnessa w rumbie. Wspierać i uczyć kroku podstawowego tego tańca będzie Iwona Pavlović, znana między innymi, z telewizyjnego show „Taniec z Gwiazdami”. Trzymamy kciuki!

Po (mamy nadzieję) sukcesie zostanie pokrojony specjalny tort dla zakochanych ufundowany przez Lotto. Ciekawe, czy wystarczy dla wszystkich?

Gwiazdą wieczoru będzie zespół LemON, zwycięzca programu „Must Be the Music”. Wtedy też zostanie rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą witrynę walentynkową, IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki „Na Świętego Walentego – różne oblicza miłości” oraz „Chełmno komiksem malowane”.

Bezpieczeństwa podczas całej imprezy strzec będzie Policja Husarska, którą wystawi Chorągiew Ziemi Chełmińskiej i Chełmińskie Bractwo Kurkowe. Trzeba to zobaczyć! Obchody tego wyjątkowego dla chełmnian święta rozpoczną się już w czwartek, a potrwają do niedzieli. Po więcej informacji prosimy zajrzeć na oficjalną stronę miasta.

Z Bydgoszczy do Chełmna można dojechać PKS-em. Autobusy tego dnia kursują średnio co godzinę. Dotrzemy tam w godzinę i dziesięć minut, a kosztować nas to będzie 8,40-9,70 złotych.

A wieczorem, pełni wrażeń, wracamy do Bydgoszczy na romantyczny wieczór w Beyrouth Café. Takich Walentynek długo nie da się zapomnieć.

Reklama