Roztańczony sklep z zabawkami

Tomasz Welcz
,

Sklep, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki, gdy zapada zmrok, zamienia się w baśniowe krainy, a zabawki budzą się do życia. Mieszkańcy tego niezwykłego składu, między innymi, Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Bokserzy, Ptak Dziwoląg, rozpoczynają za sprawą Maga-Sprzedawcy niezwykłe przygody z udziałem Chłopca i Dziewczynki.

Przedstawienie baletowe „Magiczne zabawki”, przygotowane przez Operę Nova, swoją premierę będzie miało 20 marca. Pomysłodawcami, realizatorami i autorami libretta tego widowiska są choreografka Iwona Runowska oraz Sebastian Gonciarz, który spektakl wyreżyserował. Oboje są doskonale znani bydgoskiej publiczności, bo od lat współpracują przy organizacji koncertów sylwestrowych w Operze Nova.

– Przedstawienie zrodziło się w wyniku wspólnych rozmów z Iwoną Runowską, z którą znamy się bardzo długo. Kiedy już ustaliliśmy, że jesteśmy dorośli, zaczęliśmy wracać do naszego dzieciństwa, do zabawek, którymi żeśmy się bawili, o których marzyliśmy. I tak powstała historia, którą przenieśliśmy na scenę – mówi Sebastian Gonciarz.

– Spektakl adresowany jest do najmłodszego widza, do dzieci w wieku 4+, i staraliśmy się potraktować to z całą powagą, na jaką ten mały widz zasługuje – dodaje Iwona Runowska.

Szczególnie ważną rolę odgrywa w tym przedstawieniu muzyka. – Została ona specjalnie dobrana i zmontowana do tego spektaklu. Składa się z kawałków utworów klasycznych kompozytorów. Przy jej doborze zależało nam na tym, aby edukację muzyczną zaczynać jak najwcześniej. Dzieci obecnie są zalewane z różnych stron muzyczną papką, dlatego mieliśmy taki pomysł, aby w ten spektakl nie wplatać muzyki współczesnej – mówi Sebastian Gonciarz.

W „Magicznych zabawkach” zatem wykorzystana zostanie muzyka (odtwarzana mechanicznie) Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude’a Debussy’ego.

Przedstawieniu będą dodawać urody i tajemniczości projekcje multimedialne wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne, również specjalnie przygotowane.

„Magiczne zabawki” będą wystawiane na scenie kameralnej Opery Nova. – Powiedziałbym, że pod wieloma względami jest to historyczne wydarzenie. Na scenie kameralnej byliśmy niejednokrotnie świadkami różnych działań artystycznych, ale jeszcze nigdy nie było tu produkcji zaplanowanej i zrealizowanej przez bydgoską operę. Stało się możliwe dzięki pieniądzom pozyskanym z projektu „Promocja marki województwa kujawsko-pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” – podkreśla Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.

O stworzeniu spektaklu specjalnie dla dzieci myślano w operze od dawna. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tej chwili doczekaliśmy – dodaje Maciej Figas.

Dziesięć spektakli „Magicznych zabawek” w marcu przeznaczonych jest dla podopiecznych ośrodków opieki społecznej, dzieci i młodzieży z domów dziecka, organizacji i instytucji zajmujących się pomocą społeczną.

Reklama