Roztańczony jubileusz Płomieni

Tomasz Welcz
,

– W ciągu tych lat przez zespół przewinęły się tysiące osób. Ci, którzy kiedyś w nim występowali, dziś przyprowadzają na zajęcia swoje dzieci – mówi Izabela Grochowska, opiekun artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”, który świętuje 35-lecie powstania.

Wszystko zaczęło się od harcerstwa. Inicjatorką powstania zespołu była Aldona Rawicka. Działał on przy Komendzie Hufca ZHP w Bydgoszczy. Jego nazwa – „Płomienie” – została wyłoniona w drodze plebiscytu ogłoszonego przez znaną bydgoską popołudniówką – „Dziennik Wieczorny”. Początkowo wykonywano głównie harcerskie piosenki, w swoim repertuarze zespół miał także widowiska muzyczno-taneczne z piosenkami dziecięcymi. W połowie lat osiemdziesiątych minionego wieku zaczęto myśleć o tym, aby opracować repertuar bardziej rodzinny, tradycyjny. A jak tradycyjny, to folklor. Przy ogromnym zaangażowaniu rodziców uszyto stroje z regionu krakowskiego, a premiera suity krakowskiej odbyła się w czerwcu 1986 roku. Brała w niej zresztą udział obecna kierowniczka zespołu Izabela Grochowska.

Obecnie „Płomienie” mają w swoim repertuarze suity: kujawską, kaszubską, warmińsko-mazurską, lubelską, łowicką, rzeszowską, śląską, krakowską, mieszczan żywieckich, górali żywieckich i spiskich, górali Beskidu Śląskiego, opoczyńską, przeworską oraz tańce szlacheckie.

SONY DSCDzisiaj zespół liczy 150 osób – od czteroletnich maluchów do 23-latków. Składa się z grup tańczących i śpiewających oraz kapeli ludowej. Od 2007 roku prowadzone są również zajęcia tańca ludowego w formie towarzyskiej.

– „Płomienie” działają przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 4 , a zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 14.  Z tak dużą grupą osób trudno byłoby się nam pomieścić w MDK, a dzięki życzliwości pani dyrektor szkoły na Bartodziejach już od wielu lat mamy tam swoją stałą siedzibę. Zajęcia odbywają się jednocześnie w kilku grupach. Spotykamy się dwa razy w tygodniu – w środy i piątki grupy najmłodsze, młodsze i średnie, w piątki i soboty natomiast ci najstarsi. W sobotę zajęcia warsztatowe trwają długo, bo około sześć godzin. Wynika to z tego, że oni muszą pracować dużo więcej, są ćwiczenia z baletu, techniki tańca, teatru, zajęcia wokalne i choreograficzne – tłumaczy Izabela Grochowska.

To, co przykuwa wzrok, to piękne stroje, w których występują członkowie zespołu. – Do tej pory rodzice szyli je dla swoich dzieci. Wykonywali je pod moim okiem, ja konsultowałam się w Muzeum Etnograficznym, przeglądałam Atlas Polskich Strojów Ludowych, kupowałam wszystkie potrzebne materiały, tasiemki, cekiny, muliny do haftowania. Od tego roku mamy panią Jolę, krawcową, która szyje nam stroje. Fundusze na stroje pozyskujemy z Bydgoskich Grantów Oświatowych. Tutaj też wielki ukłon w stronę prezydenta Bydgoszczy, bo zawsze możemy liczyć na jego wsparcie – mówi Izabela Grochowska.

W ciągu tych 35 lat działalności podziwiano zespół podczas wielu uroczystości, imprez plenerowych i okolicznościowych, świąt w Bydgoszczy, w kraju i poza granicami. „Płomienie” występowały, między innymi, na Węgrzech, Ukrainie, w Rosji, Norwegii, Danii, Holandii, Niemczech, Belgii, Czechach, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Turcji, we Francji, Chorwacji, Słowacji. Wyjazdy zagraniczne to okazja do popularyzacji polskiego folkloru i sztuki ludowej, a także promocji Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego. Zespół ma na koncie wiele sukcesów i wielokrotnie był nagradzany za swoje artystyczne osiągnięcia. Uhonorowany został, między innymi, Medalem Senatu Rzeczypospolitej z okazji 25-lecia działalności (2005). 15 lipca 2003 roku miał zaszczyt zaśpiewać dla Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji, a także wystąpić na wspólnym koncercie z Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze” (2001).

PAŁAC MŁODZIEŻY W BYDGOSZCZYW sobotę, 13 czerwca, Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” wystąpi na swoim jubileuszowym koncercie w Operze Nova. – Widzowie zobaczą wszystkie grupy tańczące w zespole, zobaczą byłych członków „Płomieni”, którzy specjalnie spotykali się kilkakrotnie, aby jeszcze raz wystąpić na scenie. Przygotowaliśmy także dwie nowe rzeczy, które jeszcze nie były wykonywane, pokażemy nowe oblicze zespołu, chcemy pokazać inną interpretację folkloru – zdradza Izabela Grochowska. Początek koncertu o godzinie 14.

Instruktorzy „Płomieni” to: Izabela Grochowska (kierowniczka artystyczna, choreograf, instruktorka tańca), Beata Rewolińska (technika tańca klasycznego), Katarzyna Chmara (instruktorka śpiewu), zespół instrumentalny w składzie: Michał Stropa – koordynator (akordeon, instrumenty perkusyjne), Weronika Mońka (skrzypce), Maciej Drapiński (akordeon), Krzysztof Biernacki (klarnet), Jacek Kwaśniak (instrumenty perkusyjne).

Zdjęcia: archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”

Reklama