Rowerowa rewolucja w Bydgoszczy

Wiktoria Raczyńska
,

Więcej stacji oraz nowych rowerów – to najważniejsze elementy ogłoszonego w poniedziałek (26 czerwca) przetargu na rozbudowę Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Od nowego sezonu jednoślady będzie można wypożyczyć również w Fordonie. Po zakończeniu prac na Grunwaldzkiej do systemu włączone zostaną Czyżkówko i Osowa Góra.

Bydgoski Rower Aglomeracyjny został uruchomiony w 2014 roku. Bardzo szybko stał się wyjątkowo popularnym środkiem transportu. W trakcie dwóch sezonów bydgoszczanie i turyści ponad milion razy wypożyczali jednoślady. Od przyszłego sezonu planowana jest rozbudowa systemu.

– Ogłaszamy przetarg na kolejne trzy lata funkcjonowania Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego – mówi prezydent Rafał Bruski. – W jego ramach uruchomionych zostanie 16 nowych stacji między innymi w Fordonie.  Zamówienie  skonstruowaliśmy w sposób umożliwiający znaczną rozbudowę  systemu w trakcie trwania umowy. Umożliwi to także stworzenie nowych stacji na Czyżkówku i Osowej Górze po zakończeniu rozbudowy ul. Grunwaldzkiej. Wszystkie rowery będą nowe. Liczę, że zachęci to jeszcze więcej mieszkańców do korzystania z tego ekologicznego i wygodnego środka transportu – dodaje prezydent.

12 nowych stacji funkcjonować będzie w Nowym Fordonie. Część z nich zlokalizowana będzie w obrębie przystanków linii tramwajowej. Ułatwi to korzystanie z nowego połączenia komunikacyjnego uruchomionego w ubiegłym roku. Kolejne 4 stacje powstaną na Górzyskowie, Glinkach, Bartodziejach i w rejonie ronda Kujawskiego. Nowe lokalizacje zostały skonsultowane ze środowiskami rowerowymi oraz zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy. Większą niż początkowo zakładano rozbudowę systemu umożliwiła dobra sytuacja finansowa miasta. Z początkiem roku zwiększona została pula środków na ten cel o 1,5 mln zł.

O wyborze najkorzystniejszej oferty decydować będą między innymi cena, skrócenie czasu reakcji na usuwanie zgłaszanych usterek. Podpisanie umowy wstępnie planowane jest jesienią. Nowy sezon BRA rozpocznie się w marcu.

Obecnie do dyspozycji użytkowników BRA jest 37 stacji i 395 rowerów. Dwie stacje ufundowały firmy Atos oraz IKEA. Pierwsze 20 minut korzystania z BRA jest bezpłatne.

Warto podkreślić, że w najbliższych latach powstanie też szereg nowych dróg rowerowych. W pierwszej kolejności budowane będą trasy wzdłuż całej ulicy Grunwaldzkiej oraz II odcinka Trasy Uniwersyteckiej od ul. Wojska Polskiego do Magnuszewskiej.

Bydgoski Rower Aglomeracyjny 2018-2020 w liczbach:

– 51 stacji

– 765 terminali do mocowania rowerów

– 550 nowych rowerów

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama