Rower po bydgosku

Wiktoria Raczyńska
,

Wystawa czasowa „Rower po bydgosku” jest przygotowana w ramach obchodów Roku Bydgoskiego Przemysłu. Jej otwarcie nastąpi w Exploseum, w ramach Explo Niedzieli 27 maja, o godzinie 12.30. Wstęp wolny.

Ekspozycja przybliża historię największej, polskiej firmy rowerowej zlokalizowanej w Bydgoszczy. Zjednoczone Zakłady Rowerowe, Państwowa Fabryka Rowerów, Romet Predom, Romet S.A…. wszystkie te nazwy określają jedną bydgoską fabrykę.

Czy wiesz, że:

W czasach PRL-u nie było Polaka, który nie jeździłby na wyścigówce, składaku czy motorowerze, wyprodukowanych w bydgoskim Romecie. Mieszkańcy miasta znajdowali zatrudnienie w zakładach. Każdy, jeśli sam nie przepracował paru lat w „Romecie”, to miał taką osobę wśród swoich bliskich lub znajomych.

Zwiedzając wystawę masz szansę prześledzić rozwój myśli technicznej firmy, na przykładzie dwudziestu jednośladów które prezentujemy.

Ekspozycja została zbudowana w koncepcji katalogu – broszury promocyjnej z dawnych lat, gdzie poszczególnym eksponatom odpowiadają wielkoformatowe, plenerowe fotografie osób wraz z ich rowerami.

Wystawa czynna: Exploseum, ul. Alfreda Nobla, od 27 maja 2018 do 31 marca 2019 roku.

Reklama