Rigoletto na zakończenie sezonu operowego

Tomasz Welcz
,

„Rigoletto” był pierwszą premierą bieżącego sezonu w Operze Nova. W sobotę i niedzielę, 13 i 14 czerwca będzie ostatnim tytułem operowym kończącego się okresu działalności artystycznej.

Operę Verdiego do libretta opartego na dramacie Wiktora Hugo zrealizowano w bydgoskiej Operze po raz drugi. Tytułem  jest imię noszone przez pokracznego książęcego błazna: włoskie słowo „rigolo” znaczy  zabawny, dziwny, ciekawy. Realizatorki potraktowały libretto jako uniwersalną opowieść, która w każdej epoce odsłania się w niezliczonych dramatach i biografiach.

Scenografia oparta została na kontraście mocnych kolorów dla zróżnicowania dwóch światów: ostry róż dominuje w dworskim tłumie pokracznych elegancików – towarzyszy Księcia, rozgwieżdżony granat to przestrzeń Gildy. Reżyser, Natalia Babińska, mówi o tytułowym bohaterze opery jako „ człowieku odrzuconym i wyśmiewanym , przykutym do dworu jak do wyroku”. Maciej Figas, sprawujący kierownictwo muzyczne spektaklu i orkiestra Opery Nova, zachowali całkowitą wierność partyturze Verdiego.

Podczas najbliższych spektakli rolę Rigoletta wykonywać będą Zenon Kowalski i Leszek Skrla, Gildę – Victoria Vatutina i Joanna Moskowicz, Księcia Mantui – Pavlo Tolstoy/Tadeusz Szlenkier, jako Sparafucile Łukasz Goliński/ Jacek Greszta, Maddalena – Dorota Sobczak/Darina Gapicz.

Tegoroczny sezon artystyczny zakończy operetka „Księżniczka czardasza” – 19-22 czerwca.

Materiały Opera Nova w Bydgoszczy, zdjęcie Andrzej Makowski

Reklama