Rewitalizacja Starego Fordonu – koncert na zakończenie remontu ul. Bydgoskiej

Magdalena Jabłońska
,

Na finiszu są prace związane z przebudową ulicy Bydgoskiej. Prowadzone są roboty wykończeniowe i porządkowe. Jeszcze w tym miesiącu, po niezbędnych odbiorach, ulica zostanie udostępniona do ruchu. Koszt inwestycji będącej jednym z pierwszych etapów rewitalizacji Starego Fordonu to ponad 6 mln zł.

Zgodnie z projektem na jezdni ulicy Bydgoskiej ułożono nawierzchnię asfaltową – takie rozwiązanie ograniczy hałas i drgania w pobliżu wiekowych budynków. Część nich równolegle z pracami drogowymi była również remontowana. Na chodnikach, w oparciu o standardy wypracowane ze stowarzyszeniami reprezentującymi pieszych, zastosowano duże płyty betonowe. Część chodników jest oddzielona od jezdni pasem zieleni z nowymi nasadzeniami krzewów.

Wszystkie rozwiązania na ul. Bydgoskiej zostały skonsultowane między innymi ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Starego Fordonu. Dzięki przebudowie kanalizacji deszczowej poprawiło się również odwodnienie. Uporządkowany został też plac przylegający do synagogi, gdzie znalazło się miejsce na ławki.

Obecnie na ulicy trwają jeszcze prace przy wyspowych progach zwalniających. Wykonywane są z kostki granitowej. Wcześniej powstało wyniesione skrzyżowanie z ulicami Mączną i Rakową. Kostkę kamienną zastosowano też na parkingach oraz do wyłożenia ścieku przykrawężnikowego. Poza tym ten materiał wykorzystywany był na odcinkach przyległych ulic, które również rewitalizowano. Poza tym prowadzone są prace związane z oznakowaniem poziomym i montażem oświetlenia. Wzdłuż ulicy stoją już stylowe słupy, które wkrótce zyskają też eleganckie oprawy oświetleniowe. Z przestrzeni zniknęły napowietrzne linie energetyczne. Prowadzone są również roboty wykończeniowe i porządkowe. Otwarcie ulicy dla ruchu jest planowane po odbiorach w II połowie sierpnia.

Do realizacji przygotowywane są również kolejne zadania związane z rewitalizacją Starego Fordonu. Kompletowana jest m.in. dokumentacja i pozwolenia niezbędne do ogłoszenia przetargu na przebudowę ulic i terenów rekreacyjnych znajdujących się nad Wisłą oraz nabrzeża.

Warto dodać, że w ostatnich latach na terenie Starego Fordonu zrealizowanych zostało już kilka innych projektów związanych z rewitalizacją dzielnicy. W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski zamontowano monitoring i zbudowano place zabaw. W oparciu o środki miasta przebudowano ulicę Wyzwolenia i Rynek. Z wykorzystaniem funduszy unijnych realizowane są też projekty społeczne m.in. działalność kawiarni społecznej Cafe Rynek.

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na uroczyste otwarcie Dobrodzielni Wisła oraz świętowanie zakończenia prac na ulicy Bydgoskiej.

Program:

  • godzina 18.00 – przywitanie gości
  • słowo o historii Fordonu, historii protestu przy ul Bydgoskiej
  • Dobrodzielnia – idea powstania
  • podziękowania i przemówienia zaproszonych gości
  • przejście do Dobrodzielni (przecięcie wstęgi, tort, koncert zespołu Cynamony, wystawa fotografii, poczęstunek)
  • godzina 20.00 – koncert zespołu FreeSound i Patrycji Winiarskiej z udziałem gościa specjalnego Grzegorza Murawskiego (saksofon)
  • godzina 22.00 – zakończenie.

 

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama