Remonty – stawki w kujawsko-pomorskim wśród najniższych w kraju

Magdalena Jabłońska
,

W ubiegłym roku remont przeprowadziło aż 46 procent Polaków, w tym niemal połowa mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Raport Fixly (internetowej wyszukiwarki fachowców i specjalistów) został opracowany na podstawie badania, którego uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące m.in. rodzaju przeprowadzanych prac, odnawianych pomieszczeń oraz wydatków na remonty w 2018 roku.

Jak wynika z raportu, remonty w ubiegłym roku przeprowadziło aż 46 procent Polaków, w tym przede wszystkim mieszkańcy zachodniej części kraju. Swoje domy lub mieszkania remontowało 45 procent mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Województwo może się też pochwalić jedną z najniższych średnich stawek za robociznę – koszty usług fachowców wynoszą tu około 24,20 zł za metr kwadratowy.

Najczęściej remontowaliśmy kuchnię, sypialnię i salon oraz przedpokój, nieco rzadziej łazienkę. W polskich domach dominowały przede wszystkim drobne prace wykończeniowe, na czele z malowaniem ścian, na które zdecydowało się aż 86 procent remontujących. Wśród najpopularniejszych prac znalazły się również szpachlowanie i gładzenie ścian oraz układanie podłóg. Zdecydowanie rzadziej decydowaliśmy się na wymianę okien czy całkowitą zmianę układu pomieszczeń – takie prace przeprowadzał u siebie tylko co dziesiąty badany.

fixly_najczesciej_remontowaneIle kosztowały remonty Polaków? Blisko 40 procent z nich zamknęła się w kwocie nieprzekraczającej 6 tysięcy zł, ale już co trzeci wiązał się z wydatkami powyżej 10 tysięcy. Autorzy raportu sprawdzili również, w jaki sposób finansujemy prace remontowe. Dla ogromnej większości Polaków (84 proc.) źródło stanowią odkładane przez lata oszczędności. Tylko co piąta osoba wzięła w ubiegłym roku kredyt lub pożyczkę na remont.

Droga od pierwszych pomysłów na remont lub pojawienia się usterek do podjęcia działań z reguły bywa długa. Statystyczny Polak na rozpoczęcie prac remontowych potrzebuje przynajmniej trzech miesięcy. Realizację planów odkładamy na później przede wszystkim ze względu na brak czasu lub pieniędzy. Kluczowa jest także odpowiednia pora roku: 64 procent decyduje się na remont wiosną lub latem.

Problemem dla co szóstej osoby jest również znalezienie odpowiednich fachowców. Zależy nam przede wszystkim na zatrudnieniu sprawdzonej i wiarygodnej ekipy, która dopasuje się do naszego budżetu. Co ciekawe, wolimy raczej zatrudniać wykonawców poleconych przez rodzinę lub znajomych, niż szukać ich w sieci – z oferty znalezionej w internecie skorzystał w ubiegłym roku tylko co piąty Polak.

Kompletny raport o remontach Polaków w 2018 r. znajduje się tutaj.

materiały nadesłane: Aleksandra Skalska

Reklama