Rejewski wyruszył na trasę do Warszawy

Marek Tomaszewski
,

W niedzielę, 10 grudnia, po raz pierwszy w trasę z Bydgoszczy do Warszawy wyruszył pociąg IC Rejewski, nazwany na cześć słynnego bydgoskiego kryptologa. Jedną z pasażerek była córka Mariana Rejewskiego – Janina Sylwestrzak.

Jak stwierdziła jest dumna z tego, że pociąg nosi imię jej ojca. – Takie wydarzenia są bardzo ważne, bo zawsze warto przypominać, dzięki komu złamany został kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Sukces ma zawsze wielu ojców, a dawni alianci sobie przypisują zasługi, o Polakach się nie wspomina. Ważne jest też to, że pociąg ten kursuje pomiędzy Bydgoszczą a Warszawą, miastami, z którymi związany był mój ojciec – powiedziała Janina Sylwestrzak.

IMG_8185– Bardzo się cieszę, że takim ambasadorem Bydgoszczy w Polsce i Warszawie będzie Marian Rejewski. To jest tak wybitna i znamienita postać, że nie tylko Bydgoszcz, ale i inne miasta się do niego przyznają – mówił poseł Piotr Król.

Postać Mariana Rejewskiego przybliżył dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. – Gdyby Marian Rejewski żył, z pewnością byłby z tej decyzji szczęśliwy, ponieważ ukochał sobie oba miasta – Bydgoszcz i Warszawę. W Bydgoszczy się urodził, chodził do szkoły i tutaj spędził większość swojego życia, a w Warszawie pracował i tam też zmarł, został pochowany na cmentarzu na Powązkach – mówił Krzysztof Osiński.

Jak poinformował, IPN przygotował broszurę poświęconą Marianowi Rejewskiego, która będzie rozdawana pasażerom pociągu.

IMG_8195Przed wyruszeniem w pierwszą trasę prezes PKP Intercity Marek Chraniuk wręczył Janinie Sylwestrzak złotą roczną kartę Intercity, która uprawnia do darmowego przejazdu wszystkimi liniami.

Pociąg IC Rejewski będzie odjeżdżał do Warszawy codziennie o godz. 10.12 i będzie kursował na trasie: Bydgoszcz Główna – Bydgoszcz Leśna – Bydgoszcz Wschód – Solec Kujawski – Toruń Główny – Toruń Miasto – Toruń Wschodni – Iława Główna – Warszawa Wschodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia.

Reklama