Psie piękności w Bydgoszczy

Magdalena Jabłońska
,

Już wkrótce, 15-16 lutego 2020 roku, prawie 4000 psich piękności (328 ras) opanuje hale Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, prezentując się na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w randze CACIB (Certificat d’Aptitude AU Championnat International de Beauté, czyli Międzynarodowy Certyfikat Wystawowego Championa Piękności).

Tegorocznej wystawie towarzyszyć będą: Wystawa Psów Ozdobnych i Do Towarzystwa, Kluba Wystawa Spanieli i Psów Dowodnych, Wystawa Polskiego Spaniela Myśliwskiego.

W trakcie wystaw zobaczyć będzie można przedstawicieli wszystkich 10 grup FCI oraz rasy nowe, jeszcze nieuznane, w tym Polskiego Spaniela Myśliwskiego. Od Owczarków Niemieckich, Szetlandzkich po Psy Gończe i Posokowce, Retrievery, aż po Buldogi Angielskie i Chihuahua. Wystawom towarzyszyć będą pokazy pracy agility, a także konkurs rysunkowy dla dzieci.

W każdym dniu zaplanowane jest sędziowanie kilku grup FCI. W sobotę zobaczymy na wystawie psy z grupy II FCI (Pinczery i Sznaucery, Molosy, Szwajcarskie Psy Górskie i Do Bydła), grupy VIII FCI (Aportery, Płochacze i Psy Dowodne – w tym Spaniele i Retrievery), grupy IX FCI (Psy Ozdobne i Do Towarzystwa).

Wrażenie zrobią także psy sekcji agility. Miłośnicy psów zobaczyć będą mogli również nowe, jeszcze nie do końca uznane rasy, w tym Polskiego Spaniela Myśliwskiego.

Niedziela to kolejny dzień wystaw i pokazów. Na wystawie prezentować się będą psy z grup: I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła, III – Teriery, IV – Jamniki, V – Szpice i Psy w Typie Pierwotnym, VI – Gończe i Posokowce, VII – Wyżły, X – Charty. Odbędzie się prezentacja najmłodszej naszej rasy Polskiego Spaniela Myśliwskiego.

Zwiedzający jak i wystawcy będą mogli skorzystać z obecności dystrybutorów specjalistycznych karm i akcesoriów dla zwierząt. To doskonała okazja, by zakupić dla swojego pupila smycz, szelki, zabawki lub karmę konsultując się ze specjalistą, natomiast dla siebie pamiątkę lub biżuterię z psem. Właściciele psich piękności podzielą się radami ze zwiedzającymi. Jak co roku w sobotę i niedzielę odbędzie się zbiórka na rzecz zwierząt bezdomnych ze schroniska na Osowej Górze.

Najpopularniejsze rasy, które będzie można wyjątkowo licznie zobaczyć na wystawach to Owczarki Niemieckie Krótko i Długowsłose, Chihuahua Krótko i Długowłose, Border Collie, Berneńskie Psy Pasterskie, Buldogi Angielskie, Buldogi Francuskie, Golden Retrievery, Staffordshire Bull Teriery, Bulteriery Miniaturowe oraz licznie reprezentowane rasy polskie: Gończe Polskie, Ogary Polskie, Polskie Owczarki Podhalańskie, Polskie Owczarki Nizinne, Charty Polskie i wspomniane wcześniej jeszcze nieuznane Polskie Spaniele Myśliwskie.

Prezentacje i ocena psów wystawy rozpoczną się w sobotę o godzinie 10.00, zakończą finałami o 15.00. Następnie podziwiać będzie można psy wystawy południowej (Psy Ozdobne i Do Towarzystwa) od godziny 16.00 do godziny 19.00. W niedzielę dalsza część wystawy Międzynarodowej w godzinach od 10.00 do 16.00, Wystawa Polskiego Spaniela Myśliwskiego połączona z jego prezentacją w godzinach 11.00 do 14.00 oraz Wystawa Klubowa Spanieli i Psów Dowodnych w godzinach 10.00-15.00. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę odbędzie się konkurencja młodego prezentera i konkurs rysunkowy dla dzieci.

Na wystawach psy pochodzące z 22 krajów, będą oceniane przez 19 sędziów nie tylko z Polski ale również z Czech, Węgier, Rosji, Litwy, Ukrainy i Szwajcarii.

materiały nadesłane: Nadia Szopińska, BCTW

Reklama