Przyszli doradcy z misji Resolute Support szkolą się w JFTC

Magdalena Jabłońska
,

To już trzecia w tym roku edycja szkolenia dla przyszłych członków misji Resolute Support w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) z udziałem prawie 500 osób. Połowa z nich już wkrótce uda się do Afganistanu, aby doradzać afgańskim partnerom, wspierać ich i szkolić. Pozostali przyjechali do JFTC, aby przeprowadzić najwyższej jakości szkolenie i wesprzeć je swoją wiedzą i doświadczeniem.

– Nasza obecność w Afganistanie ma kluczowe znaczenie – mówił generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC, który jest także dyrektorem ćwiczenia, podkreślając tym samym istotę pozytywnych zmian, które w ciągu minionych 12 lat zaszły w Afganistanie. – Nie ma porównania pomiędzy dzisiejszym Afganistanem, a tym, który pamiętamy z początków misji NATO.

Szkolenie, opracowane specjalnie dla nich w JFTC, przygotuje ich do misji w najlepszy możliwy sposób, tak, by mogli jej służyć w pełni już od pierwszego dnia.

IMG_0422

Flagowe szkolenie JFTC po raz kolejny przyciągnęło przyszłych członków dowództwa misji Resolute Support (RS HQ) w Kabulu i Północnego Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia w Mazar-e Sharif (TAAC-N), a także doradców, przydzielonych do różnych regionów i instytucji w Afganistanie. W trakcie pierwszej, teoretycznej, części szkolenia, uczestnicy otrzymują porcję najświeższych informacji na temat środowiska operacyjnego – aktualnych problemów i planów, procesów, a także kulturowych, politycznych i społecznych aspektów misji. Od samego początku szkolenia swoim wpsarciem służą im wysoko wykwalifikowani specjaliści, w tym także przedstawiciele dowództw operacyjnych i dowódcy misji Resolute Support.

– Naszym celem jest stworzenie takich warunków rządowi Afganistanu, by mógł on sam trwale zapewnić bezpieczeństwo w kraju, w oparciu o prawa człowieka, zasady państwa prawa i respektując równość płci. Głównym celem misji jest stworzenie takich warunków, by Afganistan już nigdy więcej nie stał się bezpieczną przystanią dla grup terrorystycznych – podkreślił generał Riccardo Marchió, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych z Brunssum, które zaplanowało ćwiczenie. – Współpracując z afgańskimi partnerami musicie dołożyć wszelkich starań, by oni sami wypracowywali afgańskie rozwiązania afgańskich problemów – zachęcał generał Marchió kończąc swoje wystąpienie.

W pierwszych dniach ćwiczenia uczestnicy mieli okazję skorzystać z doświadczeń generała broni Alfonsa Maisa, szefa sztabu w dowództwie misji Resolute Support, oraz generała brygady Wolfa-Jürgena Stahla, dowódcy TAAC-N, którzy połączyli się z uczestnikami szkolenia prosto z Afganistanu za pośrednictwem videokonferencji. Swoimi uwagami i doświadczeniami podzielili się również generał dywizji Matthew Holmes, zastępca doradcy oddelegowanego do afgańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, i generał brygady Jürgen-Joachim von Sandrart, dowódca 1. Niemieckiej Dywizji Pancernej.

IMG_0420

Istotną wartość dodaną do ćwiczenia stanowiły wykłady przedstawione przez generała broni Janana Barakzaia, pierwszego wiceministra spraw wewnętrznych Afganistanu i generała brygady Mira Assadollaha Kohistaniego, szefa sztabu 201. Korpusu Afgańskiego. Generałowie przyjechali do JFTC, aby przedstawić uczestnikom aktualną sytuację w Afganistanie, a także najnowsze informacje dotyczące planów i założeń na najbliższe miesiące z perspektywy Afgańskich Narodowych Sił Bezpieczeństwa. – Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla misji Resolute Support i dla całego Sojuszu za wsparcie dla Afganistanu – powiedział generał Barakzai.

Dodatkowo obaj generałowie wzięli udział w dyskusji panelowej, w trakcie której odpowiadali na pytania uczestników.
Część teoretyczna ćwiczenia obejmuje również tajniki pracy doradców, ćwiczenia przy użyciu systemów komputerowych, podstawowe szkolenie językowe, bezpieczeństwo i szereg innych zagadnień. Po niej nastąpi część praktyczna, w trakcie której uczestnicy sprawdzą i wzbogacą swoją wiedzę, umiejętności i możliwości.

Szkolenie potrwa do 26 lipca.

materiały nadesłane: Radosława Kubiczek, JFTC

Reklama