Przygotowania służb do walki z koronawirusem

Magdalena Jabłońska
,

W Polsce nadal nie ma potwierdzonego żadnego przypadku zarażenia koronawirusem 2019nCoV. Mimo to, służby podległe wojewodzie kujawsko-pomorskiemu są przygotowane do walki z chorobą.

Jak wskazuje Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski, jeżeli tylko pojawi się sygnał, że w Polsce jest pierwszy przypadek koronawirusa, niezwłocznie zostaną o tym poinformowani wszyscy Polacy za pośrednictwem mediów.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz nadzoruje działania podległych mu służb i wdraża wszelkie zalecenia z narady wojewodów z premierem.

Przeanalizowane zostały wszystkie procedury, dokonano przeglądu możliwości pod względem dostępności personelu medycznego, bazy lokalowej, możliwości wydzielenia dodatkowych miejsc w razie takiej konieczności oraz zabezpieczenia sprzętu.

– Województwo jest zabezpieczone zarówno pod względem możliwości monitorowania, ewentualnej kwarantanny, jak i leczenia. Jesteśmy przygotowani do działań. Apeluję do samorządowców o pełną współpracę w związku z walką z koronawirusem – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W mijającym tygodniu odbyło się w naszym województwie spotkanie wojewodów z dyrektorami szpitali oraz z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ, tak żeby skoordynować komunikację, kwestię potrzeb szpitali i w tej chwili za koordynację w województwie odpowiada wojewoda.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się narada z wojewodami, podczas której zostały podsumowane dotychczasowe działania, omówiona została sytuacja, zweryfikowane procedury oraz omówione plany działania na najbliższe dni. Zapadło też kilka istotnych decyzji:

· Premier Mateusz Morawiecki uruchomił dodatkowe 100 milionów złotych, o które szybką ścieżką, za pośrednictwem wojewodów, będą mogły aplikować szpitale na ewentualne uzupełnienia niezbędne w czasie przygotowań do przyjęcia pacjentów, którzy mogą zachorować na koronowirusa.

· Tworzone są zapasy testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem. Potrzeby będą zabezpieczone z bardzo dużym naddatkiem i wyprzedzeniem, tak byśmy byli przygotowani na każda sytuację.

Premier zgodnie z ustawą o PRM wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali. Oznacza to, że wojewoda decyzją administracyjną, pod rygorem natychmiastowej wykonalności, może zlecać działania w szpitalach, które tą podwyższoną gotowość mają utrzymać, np. zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny, zwiększenie obsady personelu, czy podział izby przyjęć i SOR-u na ten z podejrzeniem koronawirusa i grypy i na ten, w którym inni pacjenci, którzy nie mają objawów infekcyjnych, się stawiają. Środki finansowe na te wszystkie działania zapewnia NFZ.

Ponadto, wojewoda podjął decyzję o obowiązku pozostawania w stanie podwyższonej gotowości Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy, w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

– Zaprezentowaliśmy premierowi stan przygotowań do walki z koronawirusem. Zostaliśmy zobowiązani aby inspektorzy sanitarni pracowali 24 godziny na dobę. I to jest już wdrażane – dodaje wojewoda.

Wszelkie informacje można znaleźć tutaj.

materiały nadesłane: Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama