Przygotowani do misji w Afganistanie

Tomasz Welcz
,

Przyszli członkowie sztabu głównego misji Resolute Support (Resolute Support Headquarters – RS HQ), dowództw ds. szkolenia, doradztwa i wsparcia w regionach „Północ” i „Zachód” (TAAC-N i TAAC-W), a także nowi doradcy zakończyli przygotowania do wyjazdu do Afganistanu. Ćwiczyli w Bydgoszczy podczas trzeciego w tym roku szkolenia dla misji Resolute Support (Resolute Support Training Event 15-3 – RS TE 15-3) prowadzonego przez Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), które odbyło się 13-29 lipca.

– Dla mojego zespołu i dla mnie nie ma większego zaszczytu i ważniejszego obowiązku niż pomoc w waszym przygotowaniu do misji. (…) Dziękuję wam za ciężką pracę i zaangażowanie i gratuluję ukończenia tego bardzo wymagającego szkolenia. Życzę wszystkim powodzenia w trakcie misji – powiedział generał brygady Wojciech Grabowski, dowódca JFTC, zwracając się do uczestników podczas uroczystości podsumowującej szkolenie. Podziękował również wszystkim osobom odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg ćwiczenia, w tym ekspertom, dysponującym doświadczeniem zdobytym w Afganistanie, za ich wsparcie. Najbardziej wyróżniający się uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale dowódcy JFTC.

Celem RS TE 15-3 było wprowadzenie uczestników w szczegóły misji, przygotowanie przyszłych doradców do ról, które będą pełnić, a także stworzenie warunków do integrowania się zespołów. Aby osiągnąć wymienione cele, JFTC zbudowało realistyczne środowisko, które pozwala szkolącym się żołnierzom korzystać z narzędzi i systemów, których będą używać również w Afganistanie.

IMG_9076W szkoleniu wzięło udział 150 osób, wspierani byli przez 200 członków zespołu nadzorującego ćwiczenia. Jako że w szkoleniu uczestniczyły trzy zespoły – RS HQ, TAAC-N i TAAC-W, również program był lekko zróżnicowany pod kątem każdej z grup. Wszystko po to, aby sprostać ich nieco odmiennym wymaganiom. W pierwszej części, Mission Specific Training, wszyscy uczestnicy zostali wprowadzeni w kluczowe aspekty swojej przyszłej misji. Zapoznali się ze środowiskiem operacyjnym, stanowiskami, rolami, funkcjami i obowiązkami, które przyjdzie im objąć. Druga część, pod nazwą Battle Staff Training, miała na celu wyjaśnienie ról poszczególnych członków w sekcjach i oddziałach, a także przybliżenie uczestnikom kwestii współpracy pomiędzy oddziałami. RS HQ i TAAC-W ćwiczyły praktyczne stosowanie nabytej wiedzy teoretycznej w trakcie rozszerzonego szkolenia bojowego (Extended Battle Staff Training), a TAAC-N podsumowało szkolenie w bardzo skomplikowanym ćwiczeniu (Mission Rehearsal Exercise), opartym o przygotowany wcześniej scenariusz.

– Wasza misja zakończy się dopiero wtedy, kiedy dołożycie swoją cegiełkę do szkolenia dla waszych następców – powiedział generał broni Carsten Jacobson, dowódca niemieckiego komponentu lądowego i wiceszef armii, a także były zastępca dowódcy misji ISAF i Resolute Support, podkreślając istotę szkoleń przedwyjazdowych i bezcenne wsparcie ze strony ekspertów. Generał Jacobson odwiedził JFTC 27 i 28 lipca, by wesprzeć uczestników swoim doświadczeniem, wiedzą i najnowszymi informacjami z Afganistanu, a także by osobiście zobaczyć postępy w ćwiczeniach. – W Afganistanie musicie się nauczyć wielu rzeczy i wielu rzeczom się przyglądać – dodał generał Jacobson, podkreślając, że przyszli członkowie misji Resolute Support udadzą się do Afganistanu w czasie pełnym wyzwań, a ich służba będzie wyjątkowo wymagająca i męcząca. – Mimo iż misja ta jest wielkim wyzwaniem, jest ona warta poświęcenia – podkreślił były zastępca dowódcy misji Resolute Support. – Gdybym miał taką możliwość, wróciłbym i kontynuował pracę na jej rzecz.

IMG_9121Generał brygady Thorsten Poschwatta, zastępca dowódcy połączonych sił operacyjnych Bundeswehry, który odwiedził szkolenie w jego ostatnim dniu, podkreślił jego znaczenie i wyraził przekonanie, że uczestnicy są gotowi do udziału w misji. – Będziecie zespołem, na którym będzie się opierał dowódca. Zachęcał żołnierzy do przyjazdu do Bydgoszczy po powrocie z Afganistanu, aby pomóc swoim następcom przygotować się do misji. – Was wyszkolili wasi poprzednicy. Za kilka miesięcy sami zostaniecie ekspertami. (…) Bez waszego wsparcia przyszłe szkolenia nie będą w pełni wartościowe – powiedział generał Poschwatta.

Zastępca dowódcy połączonych sił operacyjnych Bundeswehry podziękował również dowódcy JFTC i jego podwładnym za ich ciężką pracę, bez której szkolenie nie miałoby szans powodzenia.

Będąc jednym z flagowych ćwiczeń odbywających się w JFTC, szkolenie dla Resolute Support przyciąga uwagę najwyższych rangą wojskowych. Nie inaczej było i tym razem. Generał Jean-Paul Paloméros, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji (SACT) dokonał przeglądu ćwiczenia 20 lipca, a generał broni Phil Jones, szef sztabu SACT spotkał się z uczestnikami szkolenia 29 lipca.

Szkolenie 15-3 dla misji Resolute Support przygotowano i przeprowadzono we współpracy pomiędzy JFTC, Dowództwem Sił Połączonych w Brunssum, a także z Dowództwem Połączonych Sił Operacyjnych Bundeswehry i włoskim Dowództwem Operacji Połączonych.

Większość szkolonych uda się do Afganistanu w najbliższych tygodniach.

materiały: major Goran Pijetlovic, rzecznik prasowy JFTC

Reklama