Przejścia dla pieszych zostaną dodatkowo oświetlone

Marek Tomaszewski
,

Do końca roku trzynaście przejść dla pieszych wymagających poprawy bezpieczeństwa zostanie doświetlonych – to pierwszy etap prac. Docelowo na terenie miasta zostanie dodatkowo oświetlonych aż siedemdziesiąt pięć przejść.

Uliczne latarnie stanowią jedno z głównych źródeł oświetlenia zarówno jezdni, chodników, dróg dla rowerów, a w szczególności uczestników ruchu drogowego. Poprawić widoczność można także dzięki innym działaniom: oznakowaniu na tle fluorescencyjnym, oznakowaniu aktywnym, umieszczeniu w nawierzchni jezdni diodowych/odblaskowych elementów, tzw. kocich oczek, czerwonemu tle przejścia dla pieszych, piktogramach umieszczonych na jezdni, mikroprogach na dojeździe do przejścia dla pieszych.

Obecnie prowadzone są dodatkowe działania zmierzające do zwiększenia widoczności całego obszaru przejścia dla pieszych, np. wprowadzenie dodatkowego doświetlenia wykraczającego poza stosowane standardowe oświetlenie uliczne. Dodatkowe doświetlenie przejść jest szczególnie przydatne po zmroku i w okresie jesienno-zimowym oraz przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana na początku bieżącego roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. ZDMiKP w Bydgoszczy na przełomie stycznia i lutego przeprowadził analizę możliwości technicznych doświetlenia wertykalnego przejść dla pieszych zlokalizowanych na głównych ciągach komunikacyjnych miasta Bydgoszczy.

Opracowano listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do przeprowadzenia ich modernizacji, 13 zostało zakwalifikowanych do I etapu prac. Materiał został zaopiniowany przez policję oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego UMB oraz skonsultowany ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych. Planowany koszt doświetlenia trzynastu przejść dla pieszych to około 300 tysięcy złotych.

Pierwszy etap doświetlenia będzie obejmował następujące przejścia:
ul. Jagiellońska – Kolberga
ul. Jagiellońska – Rumińskiego  – Pałac Młodzieży
ul. Grudziądzka na wysokości ul. Podgórnej
ul. Nakielska – Wrocławska (przy przystankach tramwajowych)
ul. Kamienna – Lelewela
ul. Kamienna – Grabowa
ul. Wojska Polskiego – Polna
ul. Nakielska – Owocowa
ul. Powstańców Wlkp.  –  Jastrzębia
ul. Grunwaldzka  (przy ul. Granicznej)
ul. Fordońska na wysokości posesji 428 
ul. Grunwaldzka (przy ul. Czarna Droga) 
ul. Hetmańska przy Szkole Podstawowej nr 2

Zakres planowanego do wprowadzenia doświetlenia przejść dla pieszych ma objąć zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle. Tym samym zwiększa się postrzeganie pieszych przez kierowców po zmroku oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych co poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

materiał: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama